Marvel filmlerinin tüketim kültürüne etkisi
The effect of Marvel movies on consumer culture
- Tez No: 812483
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kapitalizm, hayatımızda var olan birçok şeyi metalaştırmış, kültürü de alınıp satılan, pazarlanan bir nesne haline getirmiştir. Tüketim kültürü, doyum noktası olmayan tüketim toplumunu ortaya çıkartmıştır. Küreselleşme olgusuyla birlikte tüketim geniş kesimlere yayılmış ve batı menşeli devletlerin kültürlerinin yayılmasına da ön ayak olmuştur. ABD diğer devletler üzerinde hegemonya kurarak kendi kültürünü yaymaya çalışmakta ve yaptığı filmlerle birlikte dünyaya kendi kültürünü ve ideolojisini yaymaktadır. Bunun en büyük örneği Marvel Stüdyosudur. Marvel, ürettiği süper kahramanlarla ABD'nin gücünü göstermeye çalışmaktadır böylece piyasaya sürdüğü filmlerle ABD propagandası yapmakta ve bunu geniş kesimlere yaymaktadır. Bu çalışmanın temel amacı kültür endüstrisinin faaliyet alanlarından biri olan sinemanın yeri ve önemine değinilerek tüketim kültürü üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışma nitel bir çalışmadır ve çalışmada nitel araştırma desenlerinden derinlemesine görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçsal yöntem olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri Marvel filmlerini izleyen on çocuk ve ailesinden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler analiz edilerek çeşitli yorum ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre Marvel filmlerinin çocukların tüketme eylemleri üzerinde etkili olduğu, çocukların filmle ilgili ürünler istedikleri ve çocukların istedikleri bu ürünlerin aile bütçesini zorladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Capitalism has commoditized many things that exist in our lives and made culture an object that is bought and sold and marketed. Consumption culture has created a consumption society that is not a saturation point. With the phenomenon of globalization, consumption has spread widely and has led to the spread of the cultures of western states. The United States tries to spread its culture by establishing hegemony over other states and spreads its culture and ideology around the world with its films. The biggest example of this is Marvel Studio. Marvel is trying to show the power of the United States with its superheroes, so that it spreads U.S. propaganda with its releases and spreads it widely. The main purpose of this study is to reveal the effect on consumption culture by mentioning the place and importance of cinema, which is one of the fields of activity of the cultural industry. The study is a qualitative study and the study preferred an in-depth interview method from qualitative research patterns. The sample of the research was determined as a purposeful method. The research data was obtained from ten children and their families who watched Marvel movies. Semi-structured interview form was used to collect the data. Various interpretations and suggestions were made by analyzing the collected data. According to the findings of the study, Marvel films have an impact on children's consumption actions, children want film-related products and these products they want are straining the family budget.