Stendhal'ın 'Le Rouge et le Noir' adlı eserinin, N. Ataç'ın 'Kızıl ile Kara' ve C. Perin'ın 'Kırmızı ve Siyah' adlı çevirileriyle dilbilimsel açıdan karşılaştırılması
Comparaison linguistique de L'oeuvre 'Le Rouge et le Noir' entre la traduction de N. Ataç 'Kızıl ile Kara' et la traduction de C. Perin 'Kırmızı ve Siyah'
- Tez No: 81250
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇİĞDEMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Dilbilim, diller arasında gelişen değişim düzeylerini inceleyerek çevirinin deneyimsel ve sezgisel zeminin altında var olan ve karşılıklı ilişkilerden oluşan dengeleri su yüzüne çıkarmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, dilbilim, insan zihnindeki düşünüş biçimlerini adım adım izleyerek beraberinde mantıksal ilişkiler ile düzenlenmiş bir dizgeyi yansıtmaktadır. Çevirinin engellerim saptayan dilbilim, çevirmenlere kuramlar çıkarmasını sağlayacak eleştirel bir işleyiş kazandırmıştır. Bununla birlikte, çeviri karşılaştırmasından doğan üçüncü sürecin yapısı(çeviri), zihinsel bir etkinlik çözümlemesini kapsayan bir geriye dönüş yöntemiyle açılarak oluş nedenlerini ortaya koymuştur. Yeni bir bakış açısı getiren dilbilim, çeviri düzeyinde belirlemiş olduğu alanları sınıflandırarak görsel bir zemin elde etmiştir. Hatta, çalışmamızda, dilbilim alanlarının bir uzlaşma sağlanarak, başarılı bir çeviri düzeyinin elde edildiği görülmüştür. Şöyle ki; Ataç, anlamsal ve biçemsel alanları tek bir biçimde ele alarak ve erek dildeki sözcükleri, kaynak dildeki sözcüklerin anlam dünyasının düşünüş biçimi sınırlan içinde arayarak kaynak dile büyük ölçüde sadık bir çeviri eylemi geliştirir ve ilk plânda sözcüğü sözcüğüne bir düşünce zemini ürettiği söylenebilir. Buradaki çeviri hareketi, Peirce'in betimlediği“zeminli yorumlanabilirlik”tir. Sözcüğü sözcüğüne çeviri veya dilbilimsel eşdeğerlilik, mutlak bir sözcük aktarımı olarak algılanmamalıdır, bu eğilim anlamsal özünün sınırlan dışına çıkmadan, özü korumaktır. Ay nı zamanda, bu bakış acısı, çeviri eleştirisi esnasında erek dili kaynak dile yaklaştırmıştır. 127
Özet (Çeviri)
SUMMARY Linguistics targets to find out the equilibrium which is present on the mutual relations which are under the intuitive and experimental level of the translation, by examinate the variation levels which developpes between languages. İn the main time, linguistics by following the thinking sorts in humain mind step by step reflects a file arranged by logical relations. Linguistics which establishes the obstacles of the translation, makes gain to the translators a critical work which ensure deduce theories. With this the construction of the third process which comes out by the confrontation of the translation takes out the reasons of being the translation by the method of returning back which includes analysis activity of memory. Linguistics which brings a new angle of view by classify areas determined on translation, obtains a visible ground. Even, in our work, linguistics areas by securing agreement, obtains a successful level of translation. İn this way, it is observed that by thejonction of the personal cummulation of the translators it is reached to a linguistic analysis. 129