Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde gram negatif bakteriyemi risk faktörleri
Risk factors of gram negative bacteremia in neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 646822
  2. Yazar: EYLÜL DAŞCI BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇALKAVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Ocak 2011 – Aralık 2017 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatışları sırasında gram negatif bakteriyemi tanısı alan hastaların; demografik, klinik, laboratuvar, mikrobiyolojik özellikleri ve mortalite oranları açısından değerlendirilmesi, çoklu ilaç direnci ve genişletilmiş beta laktamaz direnci oranları ve yıllara göre bu oranlardaki değişim ve hasta popülasyonumuza özel risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2011-Aralık 2017 yılları arasında yedi yıllık süreçte Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatışları sırasında kültürle kanıtlanmış gram negatif bakteriyemi tanısı alan yenidoğanlar çalışma grubu olarak; aynı zaman aralığında ünitemize yatırılmış olan, gebelik yaşı ve doğum ağırlığı benzer özellikler gösteren, ancak kanıtlanmış gram negatif bakteriyemi tanısı bulunmayan yenidoğanlar, 1:1 oranında kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Çalışmamızın örnek büyüklüğü; % 80 güç, % 95 güven aralığında olup 95 olgu ve 95 kontrolden oluşmaktadır. Hastalar hastane elektronik kayıt sisteminden ve mikrobiyoloji laboratuvarı kayıtlarından belirlendi. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User istatistik paket programında değerlendirildi. Bulgular: Demografik özellikler karşılaştırıldığında vaka grubunda APGAR 5. dakika değerleri 7'nin altında olan hasta sayısı istatistiksel olarak kontrol grubundan daha yüksekti (p=0,028).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate patients diagnosed with gram negative bacteremia in Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit between January 2011 and December 2017 in terms of demographic, clinical, laboratory, microbiological characteristics and mortality rates; to determine the rates of multi-drug resistance to expanded beta lactamase resistance and changes in these rates by years; and to identify specific risk factors for our patient population. Materials and Methods: The study included patients who were diagnosed with culture-proven gram-negative bacteremia during the seven-year period between January 2011 and December 2017 in the Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit as the study group; and the control group was formed by neonates who admitted to our unit at the same time period, with similar characteristics of gestational age and birth weight, but without a proven diagnosis of gram-negative bacteremia, at a ratio of 1:1. Our study consists of 95 cases and 95 controls with 80% power and 95% confidence interval. Patients were determined from the hospital electronic record system and microbiology laboratory records. The data were evaluated in IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User statistics package program. Results: When the demographic characteristics were compared, the number of patients in the study group with 5th minute APGAR scores below 7 was statistically higher than the control group (p = 0.028).