Farklı branş ve düzeydeki erkek sporcularla spor yapmamış olanların psikolojik ihtiyaçları ile bazı sosyal ve sportif özellikleri
Comparison of psychological needs and some psychologic-social and sportive characteristics of elit and nonelite athletes
- Tez No: 44916
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
116 ÖZET Bu çalışma, farklı branş ve düzeydeki sporcular ile spor yapmamış olanların psikolojik ihtiyaçları ve bazı sosyal ve sportif özelliklerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğt. ve Spor Yüksek Okulu ile diğer bölümlerden (Müzik Böl, Resim, Böl. Dişçilik Fak, Eczacılık Pak.) toplam 300 dereceye girmiş sporcu ve spor yapmamış 18-25 yaş grubundaki erkek denekler alın mıştır. 101 kişinin E.P.P.S. tutarlılık puanı 10 puanın altın da olduğu için değerlendirme dışında bırakılmıştır. Araştır mada psikolojik ihtiyaçlar için (Edwards Personal Preferen ce Schedule, E.P.P.S.) olarak bilinen Prof. Dr. Yıldız Kuzgun tarafından Türkçeye çevrilen geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş ölçme aracı kullanılmıştır. Sosyal ve sportif özellikler pilot çalışmaya dayalı ola rak geliştirilen anket ile test edilmiş, test bataryaları toplu olarak deneklere uygulanmıştır. Verilerin analizinde veri türlerine bağlı olarak ki-ka- re, t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Var- yans analizi sonucunda önemli bulunan değerler Scheffe testi ile kontrol edilmiştir. Psikolojik ihtiyaçlar bakımından F.H.G.-S.Y'lar ara sında Başarma, Uyarlık, Düzen, Gösteriş, Özerklik, Yakınlık Gösterme, Duyguları Anlama, ilgi Görme, Başatlık, Kendini Suçlama, Şefkat Gösterme, Değişiklik, Sebat, Karşı Cinsle İlişkiler, Saldırganlık alt ölçeklerinde anlamlı sonuçlar bu lunamamıştır (P>0.05). Diğer yandan, F.H.G., D.G.S.'lar psikolojik ihtiyaçlar bakımından kendi aralarında karşılaştırılmıştır. D.G.S.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY The aims of this study is to determine psychological needs, social and athletic characteristics of athletes and persons. Totally 300 healthy university students who are studying at the School of Physical Education and the other departments such as music, art and faculty of pharmacology, voluntarily participated in this study. 48 of the subjects were sedentar and the others were elite athletes. The students were between 18 to 25 years old. 101 out of the experimental students were dismissed from the study because of their Edwards Personal Preference Schedule (E.P.P.S.) scores were lower than 10. In this study, E.P.P.S. that is translated into Turkish by Prof.Dr. Yıldız Kuzgun was used as measurement device to determine psychological needs. Some social and athletic characteristics have been tested by a questionnaire that was prepared according to the aim of the study. Scheffe test was performed according to the importance of one way analysis of variance scores and results were presented under three heading in this study. According to psychological needs, there was no significant differences (P>0.05) between football players, handball players, wrestlers and sedentar persons on 15 sub-parameters such as success, adaptability, order, autonomy, appearance, friendliness, sensitivity popularity, leadership, self-accusation, affection, variety, patience, relationship with the other sex and aggressiveness. Psychological needs have been compared between football players, handball players, wrestlers and unqualified athletes.