Ferrimanyetik heusler alaşımlar
Ferrimanetic heusler alloys
  1. Tez No: 812632
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED ALI ALSUFOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Friedrich Heusler tarafından keşfedilen ve 1500'den fazla üyeden oluşan X2YZ bileşimi veya XYZ ile dikkat çekici bir intermetalik malzeme sınıfını oluşturan Heusler bileşikler ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle literatür incelenmiş ve konu kapsamındaki kaynaklara erişilmiştir. Manyetizma türlerinden bahsedilerek diamanyetizma, paramanyetizma, ferromanyetizma, antiferromanyetizma ve ferrimanyetizma hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra Heusler alaşımların manyetik özellikleri ele alınarak, ferrimanyetik Heusler Alaşımlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ferrimanyetik Heusler sınıfına aday Mn2VZ (Z = Ti ve Sc) bileşiğinin manyetik özellikleri incelenmiştir. Ferrimanyetik davranış sergileyen bu bileşiğin ilginç faz geçişleri sergilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Heusler compounds discovered by Friedrich Heusler and consisting of more than 1500 members X2AI composition, or XYZ, forming a remarkable class of intermetallic materials, are discussed. Within the scope of the study, first of all, the literature was examined and the sources within the scope of the subject were accessed. By mentioning the types of magnetism, information about diamagnetism, paramagnetism, ferromagnetism, antiferromagnetism and ferrimagnetism is given. Then, the magnetic properties of Heusler alloys are discussed and detailed information about ferrimagnetic Heusler Alloys is given. The magnetic properties of the compound Mn2VZ (Z = Ti and Sc), which is a candidate for the Ferrimagnetic Heusler class, were examined. This compound, which exhibits ferrimagnetic behavior, has been found to exhibit interesting phase transitions.