Serbest dişeti grefti cerrahisi sonrası palatal donör alanda sigara içiminin yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effect of smoking on donor- site healing after free gingival graft surgery
- Tez No: 812656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, SDG cerrahisi sonrası palatal donör alanda sigara içiminin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, sigaranın operasyon sonrası iyileşme ve tam epitelizasyon süresi üzerindeki etkisinin belirlenmesi ile birlikte iyileşme dönemlerindeki hasta konforu verilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Miller I ve II dişeti çekilmesine sahip toplam 20 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol Grubu (Grup 1): sigara kullanmayan 10 adet bireyden oluşurken, Test Grubu (Grup 2): günden en az 10 adet sigara kullanımı olan 10 bireyden oluşmaktadır. Başlangıç periodontal tedavileri tamamlanan bireylerin plak indeksi, gingival indeksi, sondalamada kanama ve cep derinliği ölçümleri alındıktan sonra SDG operasyonu uygulandı. Operasyon sonrası hastaların 3., 7., 14., 21. ve 42. günlerde görülecek şekilde periodontolojik muayeneleri gerçekleştirildi. Postoperatif muayenede donör alandaki epitelizasyon derecesi hidrojen peroksit kullanılarak saptandı ve hastadan alınan palatal bölge fotoğraflarıyla yeni oluşan dokunun renk uyumu incelendi. Ayrıca hastalara görsel anonim ölçeği (VAS skalası) 0 (ağrı / yanma hissi yok) ila 10 (şiddetli ağrı / yanma hissi) uygulandı ve tecrübe ettikleri postoperatif hassasiyet ile yanma hissini puanlamaları istendi. 42. Gün verileri toplandıktan sonra araştırmaya son verildi. Bulgular: Bu çalışma SDG ihtiyacı bulunan sistemik olarak sağlıklı 20 bireye uygulanmıştır. Katılımcıların %50'sinin (n:10) sigara tüketimi varken, %50'sinin (n:10) sigara tüketimi yoktur. Her bireyin COppm değeri smokerlyzer monitörü ile tespit edilmiştir. Operasyon sonrası bireylerin hiç birinde postoperatif kanama meydana gelmemiştir ve her birey 3., 7., 14., 21. ve 42. günlerde değerlendirilmeye alınmıştır. Test grubunun COppm ve %COHb değerlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmektedir. Test grubunun 1., 3., 7., ve 14., günlerdeki ağrı, hassasiyet ve yanma hissi ölçümleri ile 3., 7., ve 14. günlerdeki yeme-içme alışkanlığındaki değişiklik miktarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yine test grubunun 7., ve 14., günlerdeki rahatsızlık hissi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek tespit edilmiş fakat 7., 14., ve 21., günlerdeki epitelizasyon düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ağrı kesici kullanım miktarına bakıldığında ise postoperatif bütün değerlendirmelerde test grubu kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir. Sigara tüketimi olan grubun kendi içinde yapılan incelemeler için ortalama COppm değeri 10 olarak alınmıştır. COppm değeri >10 olan bireylerin 3. gün ağrı ve 14. gün hassasiyet hissi düzeyleri anlamlı derecede daha yüksek iken 21. gün epitelizasyon miktarı anlamlı derecede daha düşük olarak tespit edilmiştir. Test grup içi değerlendirmesinde rahatsızlık hissi, yeme-içme alışkanlığındaki değişiklik ve ağrı kesici kullanım miktarları kıyaslandığında anlamlı düzeyde farklılık tespit edilememiştir. Tartışma ve Sonuç: Sigara kullanımı SDG operasyonu sonrası donör alanda yara iyileşmesini ve epitelizasyon sürecini geciktirmektedir. Sigara tüketen bireylerin operasyon sonrası ağrı, yanma, hassasiyet ve rahatsızlık hissi, yeme-içme alışkanlığındaki değişiklik miktarı ile ağrı kesici kullanım sayısının sigara tüketmeyen bireylerle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sigara içen bireylerden oluşan grup kendi içinde incelendiğinde, sigara tüketim miktarı fazla olan bireylerin, sigara tüketimi daha az olan bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede epitelizasyon düzeyinin daha az, hassasiyet ve ağrı düzeyinin ise daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun nedeninin ise bireylerin kullandıkları sigaranın miktarına ve süresine bağlı olarak, sigaranın vücutta yarattığı kümülatif etki olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to define, was to evaluate the effect of smoking on wound healing in the palate donor area after free gingival graft surgery, to determine the effect of smoking on postoperative healing and complete epithelialization time, and to examine patient comfort. Material and method: A total of 20 volunteer patients with Miller I and II gingival recession were included in the study. Control Group (Group 1): consists of 10 non-smokers, while Test Group (Group 2): consists of 10 individuals who smoke at least 10 cigarettes per day. After the plaque index, gingival index, bleeding on probing and pocket depth measurements of the individuals whose initial periodontal treatments were completed, SDG operation was performed. Periodontology examinations of the patients were performed on the 3rd, 7th, 14th, 21st and 42nd days after the operation. In the postoperative examination, the degree of epithelialization in the donor area was determined using hydrogen peroxide, and the color match of the newly formed tissue was examined with the photographs of the palate area taken from the patient. In addition, a visual anonymous scale (VAS scale) 0 (no pain/no burning sensation) to 10 (severe pain/burning sensation) was applied to the patients and they were asked to rate the sensitivity and burning sensation they experienced after the surgery. The study was terminated after the 42nd day data were collected. Results: This study was applied to 20 systemically healthy individuals in need of free gingival graft. While 50% (n:10) of the participants smoke, 50% (n:10) do not smoke. The COppm value of each individual was determined with a smokerlyzer monitor. Postoperative bleeding did not occur in any of the individuals after the operation, and each individual was considered on the 3rd, 7th, 14th, 21st and 42nd days. It is seen that the COppm and %COHb values of the test group are statistically significantly higher than the control group. It was determined that the measurement of pain, tenderness and burning sensation on the 1st, 3rd, 7th and 14th days of the test group and the amount of change in the eating-drinking habits on the 3rd, 7th and 14th days were statistically significantly higher than the control group. Again, the feeling of discomfort on the 7th and 14th days of the test group was found to be significantly higher than the control group, but it was concluded that the epithelialization level on the 7th, 14th, and 21st days was significantly lower than the control group. Considering the amount of painkiller use, the test group was significantly higher than the control group in all postoperative evaluations. In the examinations performed in the smoking group, the mean COppm value was taken as 10. Individuals with a COppm value of >10 had significantly higher levels of pain on the 3rd day and tenderness on the 14th day, while the amount of epithelialization was found to be significantly lower on the 21st day. No significant difference was found when the feeling of discomfort, changes in eating-drinking habits and the amount of painkiller use were compared in the within-group evaluation of the test. Conclusion: Smoking delays the wound healing and epithelialization process in the donor area after the SDG operation. It was determined that postoperative pain, burning, tenderness and discomfort, the amount of change in eating and drinking habits and the number of painkiller use were statistically significantly higher in smokers compared to non-smokers. In addition, when the group consisting of smokers is examined within itself, it has been concluded that individuals with a high amount of cigarette consumption have a statistically significantly lower level of epithelization, and a higher level of sensitivity and pain than individuals with less cigarette consumption. The reason for this is thought to be the cumulative effect of smoking on the body, depending on the amount and duration of smoking