Polivinilpirolidon ve sodyum hyaluronat jelin palatinal yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Evaluation of the effect of polyvinylpipyridone and sodium hyaluronate gel on palatal wound healing: A randomized controlled clinical trial
- Tez No: 891404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ERCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, polivinilpirolidon sodyum hyaluronat jelin serbest diş eti grefti cerrahisi sonrası palatinal yara iyileşmesi, ağrı ve kanama üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, serbest diş eti grefti ameliyatı gerektiren 32 hasta dahil edildi. Operasyon sonrasında test grubuna klorheksidin glukonat gargaraya ek olarak polivinilpirolidon sodyum hyaluronat jel verilirken, kontrol grubuna sadece klorheksidin glukonat gargara verildi. Damaktaki ağrı, yanma ve çiğneme rahatsızlığını değerlendirmek için VAS (visual analog skala) ölçeği, yara iyileşmesini değerlendirmek için WHI (wound healing index), epitelizasyonu değerlendirmek için H2O2 (hidrojen peroksit) köpürme testi kullanıldı. Postoperatif 1. günde VAS ve kanama, 3., 7. ve 14. günde VAS, WHI, H2O2 ve kanama, 28. günde WHI, H2O2 ve kanama değerleri kaydedildi. Çalışmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, 7., 14. ve 28. günlerde H2O2 köpürme testinde test grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıkla daha düşük değerler elde edildi (p0.05). 3., 7., 14. ve 28. günlerde WHI değerleri test grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05). Çalışma sonucunda, serbest diş eti grefti cerrahisi sonrası palatal donör bölgede polivinilpirolidon sodyum hyaluronat jelin yara iyileşmesini hızlandırabileceği, ağrı ve kanamayı azaltabileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Ağrı, Kanama, Polivinilpirolidon sodyum hyaluronat, Serbest Diş Eti Grefti, Yara iyileşmesi
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to evaluate the effect of polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel on palatal wound healing, pain, and bleeding after free gingival graft surgery. This study included 32 systemically healthy patients who required free gingival graft surgery. After the operation, the test group received polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel in addition to chlorhexidine gluconate mouthwash, whereas the control group received only chlorhexidine gluconate mouthwash. VAS scale was used to evaluate palatal pain, burning, and chewing discomfort, WHI was used to evaluate wound healing, and H2O2 foaming test was used to evaluate epithelialization. VAS and bleeding values were recorded on postoperative day 1; VAS, WHI, H2O2, and bleeding values on postoperative days 3, 7, and 14; and WHI, H2O2, and bleeding values on postoperative day 28. When the data obtained from the study were evaluated, statistically significantly lower values were obtained in the test group compared to the control group in the H2O2 foaming test on the 7th, 14th and 28th days (p0.05). On days 3, 7, 14, and 28, WHI values were significantly higher in the test group (p0.05). The results of this study showed that polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate gel accelerated wound healing and reduced pain and bleeding in the palatal donor area after free gingival graft surgery. KEYWORDS: Bleeding, Free gingival graft, Pain, Polyvinylpyrrolidone sodium hyaluronate, Wound healing