Establishing a human gut microbiome bioinformatics analysis pipeline to study a dietary treatment response for methylmalonic acidemia patients
Metilmalonik asidemi hastalarında diyet tedavisi yanıtını incelemek için insan bağırsak mikrobiyom biyoinformatik analiz akışının oluşturulması
- Tez No: 812664
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UĞUR SEZERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan bağırsağı, burada barınan mikroorganizmalar aracılığıyla vücut fonksiyonlarında çeşitli temel roller üstlenerek insan vücudundaki en önemli yerlerden biri olarak bilinmektedir. 6'dan az karbon atomuna sahip kısa zincirli yağ asitlerinin (SCFA'lar), enerji üretim yolundaki temel bileşenler olduğu bilinmektedir. Belirli amino asitlerin ve tek zincirli yağ asitlerinin katabolizması ve propiyonil-CoA'nın sentezlenmesi için propionat temel bir bileşendir. Metilmalonil-CoA mutaz, metilmalonil-CoA epimeraz ve kobalamin yolağı genlerindeki belirli patojenik mutasyonlar nedeniyle insan vücudu, biriktikten sonra metilmalonik asidemiye yol açan toksik ara maddeler üretebilir. Yalnızca insan bağırsağı bakterileri tarafından üretilen SCFA'lar, özellikle propiyonat, insan kalın bağırsağında üretilen mikrobiyal metabolitlerdir ve bunların üretimini teşvik etmenin sayısız sağlık yararı vardır. Sağlıklı insanların aksine, organik asidemi hastalarında SCFA'ların artması, zararlı semptomlara yol açabilen toksik agregatlara neden olur. 16S hedefli NGS tekniği kullanılarak, enterik mikrobiyota bileşimi belirlenebilir ve tam uzunlukta 16S bölge dizilimi ile Oxford Nanopore Technologies kullanılarak bakterilerin tür düzeyinde tanımlanması başarıyla gerçekleştirilebilir. Bu tezin amacı, diyet tedavisi ile insan bağırsaklarında propiyonat üreten bakterilerin azalmasını gözlemlemektir. Bu çalışmaya dahil edilen 4 farklı diyet takviyesi ile tedavi edilen 8 birey bulunmaktadır. Bakteriyel bolluklar, kurulan biyoinformatik analiz akışı aracılığıyla elde edilmiştir. Bakteriyel bolluk gözlemlerinin yanı sıra propiyonat ürettiği bilinen bakterilerin bolluk verilerindeki değişimler de araştırılmştır.
Özet (Çeviri)
Human gut is known to be one of the most important locations in the human body via playing various essential roles in bodily functions through the microorganisms habituating here. Short chain fatty acids (SCFAs), with less than 6 carbon atoms, are known to be essential components in the energy production pathway. For the catabolism of certain amino acids and odd-chain fatty acids and synthesizing of propionyl-CoA, propionate is known to be an essential component. Due to certain pathogenic mutations in methylmalonyl-CoA mutase, methylmalonyl-CoA epimerase, and the cobalamin pathway genes, the human body can produce toxic intermediates that lead to methylmalonic acidemia after their accumulation. Only produced by the human gut bacteria, SCFAs, especially propionate, are microbial metabolites produced in the human large intestine and promoting their production has numerous health benefits. Contrary to healthy humans, increase of SCFAs in organic acidemia patients causes toxic aggregates, which may lead to detrimental symptoms. Using 16S targeted NGS technique, the enteric microbiota composition could be determined, and using Oxford Nanopore Technologies with full length 16S region sequenced, species level identification of bacteria could be successfully carried out. Aim of this thesis is to observe a decrease of the propionate producing bacteria in the human intestines with a dietary treatment. There are 8 individuals who are treated with 4 different dietary supplements included in this study. The bacterial abundances were obtained through the established bioinformatics pipeline. Along with the bacterial abundance observations, the changes in the abundance data of the bacteria known to produce propionate were investigated.