Torque vectoring and rear wheel steering conrol to improve handling dynamics of an electric vehicle
Elektrikli bir aracın yanal dinamiğini iyileştirmek için tork dağıtımı ve arka aks yönlendirme kontrolü
- Tez No: 812663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM UZUNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, arka aks yönlendirme (RWS) ve tork aktarımı kontrolü (TVC) sistemlerinin birlikte kullanılması yoluyla elektrikli araçların yol tutuşu ve stabilite iyileştirme potansiyelini araştırdı. Bu çalışmada birleşik lastik kayma etkilerine sahip doğrusal olmayan bir araç modeli kullanılmıştır. RWS ve TVC sistemleri, önerilen optimizasyon metodolojilerini kullanılarak farklı sürüş modları için tasarlandı ve optimize edildi. RWS ve TVC sistemlerinin kontrolünü koordine etmek için bir entegre şasi yanal denetleyici (ICLC) sistemi geliştirildi. Önerilen sistemler, açık ve kapalı devre test senaryoları aracılığıyla araç dinamiği ve kararlılığı açısından değerlendirildi. Gelişmiş araç kontrol sistemlerinin çevrimdışı optimizasyonu için çıkarımlar yapıldı. Elektrikli araçlarda gelişmiş yol tutuş performansı ve geliştirilmiş sürüş deneyimi araştırıldı. İlk olarak, RWS ve TVC sistemleri, özellikleri ve sınırlamaları dikkate alınarak farklı sürüş modları için tasarlandı ve optimize edildi. Elektrikli araçların yol tutuş performansını artırmayı amaçlayan bu sistemler için optimum parametrelerin belirlenmesi için önerilen optimizasyon metodolojileri uygulandı. Daha sonra, optimum RWS ve TVC sistemlerinin kontrolünü koordine etmek için bir ICLC sistemi geliştirildi ve bu sistemlerin daha iyi araç yanal dinamiği ve yol tutuş performansı sağlaması için sorunsuz entegrasyonu ve koordineli kontrolü sağlandı. Önerilen sistemler, yol tutuşu ve stabiliteyi artırmadaki etkinliklerini değerlendirmek için çeşitli test senaryoları aracılığıyla değerlendirildi. Sonuçlar, elektrikli bir araçta RWS ve TVC sistemlerini kullanmanın aracın yanal dinamiklerini önemli ölçüde iyileştirebileceğini, yol tutuş performansını ve stabilitesini artırabileceğini gösterdi. Gelişmiş araç kontrol sistemlerinin çevrimdışı optimizasyonu için pratik çıkarımlar yapıldı. Elektrikli araçların yol tutuş performansını artırmak için RWS, TVC ve entegre şasi sistemlerinin, nasıl etkili bir şekilde optimize edilebileceğine dair çıkarımlar yapıldı. Şasi sistemlerinin birlikte kontrolü için daha akıllı kontrol yöntemleri ve daha merkezi bir yaklaşımın gerekliliği önerildi. Hem RWS hem de TVC sistemleri için enerji verimli modları değerlendirmek ve kritik güvenlik hususlarını doğrulamak için gerçek araç testleri ile daha fazla araştırma yapılması önerilildi. Ek olarak, gelecekteki araştırmalarda RWS ve TVC sistemlerinin merkezi olmayan kontrolünün potansiyel zorluklarının belirtilmesi gerektiği vurgulandı. Sonuç olarak, bu tezin bulguları, elektrikli araçlarda yanal dinamiği iyileştirmek, elektrikli araç teknolojisinin ilerlemesine katkıda bulunmak ve araç dinamiği ve kontrolünde gelecekteki araştırmalar için bir temel sağlamak için RWS ve TVC sistemlerinin potansiyel birlikte kullanımına ilişkin fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the potential for improving the handling and stability of electric vehicles through the combined use of rear-wheel steering (RWS) and torque vectoring control (TVC) systems. A non-linear vehicle model with combined tyre slip effects was used in this study. RWS and TVC systems were designed and optimized for different drive modes using proposed optimization methodologies. An Integrated Chassis Lateral Controller (ICLC) system was developed to coordinate the control of RWS and TVC systems. The proposed systems were evaluated regarding vehicle handling and stability through open and closed-loop test scenarios. Practical implications for offline optimization of advanced vehicle control systems were highlighted, paving the way for enhanced handling performance and improved driving experience in electric vehicles. Firstly, considering their characteristics and limitations, RWS and TVC systems were designed and optimized for different drive modes. Proposed optimization methodologies were applied to determine the optimal parameters for these systems, aiming to enhance the handling performance of electric vehicles. An ICLC system was then developed to coordinate the control of optimum RWS and TVC systems, enabling seamless integration and coordinated control of these systems for improved lateral dynamics and handling performance. The proposed systems were evaluated through open and closed-loop test scenarios to assess their effectiveness in enhancing vehicle handling and stability. The results showed that using RWS and TVC systems in an electric vehicle can significantly improve its lateral dynamics, enhancing handling performance and stability. The findings of this thesis have practical implications for the offline optimization of advanced vehicle control systems. The optimized RWS and TVC systems, along with the integrated ICLC system, provide insights into how these systems can be effectively optimized to enhance the handling performance of electric vehicles. Further research is suggested to explore more intelligent control methods in a more centralized approach, evaluate energy-efficient modes for both RWS and TVC systems, and conduct actual vehicle tests to verify critical safety points. Additionally, the potential conflicts and challenges of decentralized control of RWS and TVC systems should be addressed in future research. In conclusion, the findings of this thesis provide insights into the potential combined usage of RWS and TVC systems for improving lateral dynamics in electric vehicles, contributing to the advancement of electric vehicle technology, and providing a foundation for future research in vehicle dynamics and control.