Uzak ve yakın mesafe romantik ilişkilerin ilişki istikrarı, gelecek zaman yönelimi ve çatışma çözüm stilleri açısından karşılaştırılması
Comparison of long distance and close distance romantic relationships in terms of relationship stability, future time perspective and conflict resolution styles
- Tez No: 812688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada uzak ve yakın mesafe romantik ilişkileri ilişki istikrarı, gelecek zaman yönelimi ve çatışma çözüm stilleri açısından karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte Kişisel Bilgi Formu ile birlikte elde edilen demografik özelliklerin araştırmanın temel değişkenleri ile olan ilişkisi de incelenmiştir. Ayrıca araştırmanın temel değişkenlerinin kendi aralarındaki ilişkileri de değerlendirilmiştir. Araştırmaya 258'i yakın mesafe 268'i uzak mesafe ilişkisi yaşayan toplam 526 katılımcı katılmıştır. Bu katılımcıların 420'si kadın 106'sı ise erkeklerden oluşmaktadır. Katılımcılara ilk olarak 'Bilgilendirilmiş Onam Formu' daha sonra sırası ile sosyo-demografik özellikleri belirlemek için 'Kişisel Bilgi Formu', katılımcıların ilişki istikrarını ölçmek için 'İlişki İstikrarı Ölçeği', katılımcıların ilişkilerine dair gelecek zaman yönelimlerini ölçmek amacıyla 'Romantik İlişkiler İçin Gelecek Zaman Yönelimi Ölçeği' ve çatışma çözüm stillerini belirlemek amacıyla 'Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği' uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS programı kullanılmış ve analizlerde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA, ANOVA testinde elde edilen anlamlı sonuçların analizi için Tukey testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde ilişki istikrarı alt boyutlarından olan ilişki doyumu alt-boyutunda yakın mesafe ilişkisi yaşayan bireylerin puanı uzak mesafe ilişkisi yaşayan bireylerin puanından anlamlı düzeyde yüksek olduğu (p.05). Bununla birlikte olumlu çatışma çözme stilinde uzak mesafe ilişkisi yaşayan bireylerin puanı yakın mesafe ilişkisi yaşayan bireylerin puanından anlamlı (p.05) sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, long-distance and close distance romantic relationships were compared regarding relationship stability, future time perspective, and conflict resolution styles. In addition, the relationship between the demographic characteristics obtained with the Personal Information Form and the primary variables of the research was also examined. In addition, the relationships among the main variables of the research were also evaluated. A total of 526 participants, 258 in a close-distance relationship and 268 in a long-distance relationship participated in the study. Of these participants, 420 were women, and 106 were men. The participants were first given the 'Informed Consent Form,' then the 'Personal Information Form' to determine the socio-demographic characteristics, the 'Relationship Stability Scale' to measure the relationship stability of the participants, and the Future Time Perspective in Romantic Relationships Scale ' to measure the participants' future tense orientations towards their relationships. The 'Conflict Resolution Styles Scale' was applied to determine the 'Scale' and conflict resolution styles. The SPSS program was preferred to analyze the data obtained, and independent groups t-test, one-way ANOVA, Tukey test, Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis were used to analyze the significant results obtained in the ANOVA test. When the research results were examined, it was concluded that the scores of the individuals who had close relationships in the relationship satisfaction sub-dimension, one of the relationship stability sub-dimensions, were significantly higher than those of the individuals who had a long-distance relationship. In addition, no significant difference was found between close and long-distance relationships regarding future time orientations. On the other hand, it was concluded that the scores of individuals who had a long-distance relationship in the positive conflict resolution style were significantly higher than those who had a close relationship. Considering the relationship between the research and demographic variables, women's future time orientation scores were higher than men's in both types of relationships. On the other hand, in relational stability, it was concluded that the participants with a daily communication time of 7 hours or more in close-distance relationships had higher relationship stability scores than those who communicated less daily. In conflict resolution styles, women scored higher than men in positive conflict resolution styles in close-distance romantic relationships. It has been concluded that there is a positive and significant relationship between the total scores of relationship stability and future time orientation in individuals with close and long-distance relationships. In addition, it was concluded that in both types of relationships, relationship stability independently affected the future time perspective, and the conflict resolution styles did not independently affect the relationship stability.