A framework for selectiction sustainable materials in Iraqi construction projects
Irak inşaat projelerinde sürdürülebilir malzeme seçimi için bir çerçeve
- Tez No: 812717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYSOON ABDULLAH MANSOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilir yapı malzemelerinin seçimi, çevrenin ve atmosferin doğası gereği özellikle Irak'ta sürdürülebilir binaların tasarlanmasında önemli bir strateji olmaktadır. Bu çalışma, yapı malzemelerinin seçiminde iki ana konuya uygun çözümler sunarak yardımcı olmaktadır: sürdürülebilir yapı malzemelerinin seçiminde en önemli kriterlerin belirlenmesi ve bu kriterlerin önceliklendirilmesi ve ağırlıklarının belirlenmesi süreci. Değerlendirme kriterleri, yapı malzemelerinin seçiminde sürdürülebilir kriterler ve başta mühendisler ve paydaşlar olmak üzere herkese hizmet eden sürdürülebilir inşaat ihtiyacı temel alınarak belirlenir. Kriterler önceki çalışmalar incelenerek ve teorik araştrma yapılması yoluyla belirlendi. Göstergeler, önceki araştırmalardan, çalışmalardan ve literatür taramasından ve ayrıca inşaat projelerinde kullanılan sürdürülebilir yapı malzemelerinin seçilmesi konusuyla ilgili teorik konulardan, inşaat uzmanları anketinin yapıldığı ve kriterlerin dört ana kritere ayrıldığı yerden toplanmış olup, 31 alt kriteri olup, uzman anketinden elde edilen verilerin analizinde SPSS yöntemi kullanılmıştır. Bu alanda verilerin analizinde Fuzzy Hiyerarşik Analitik Proses (Fuzzy AHP) yöntemi kullanılmıştır. Belirli bir malzeme alternatifini seçmek için bu kriterlerin önemini kullanmak üzere ilgili kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. Temelde bu model, sürdürülebilir yapı sürecine katkıda bulunmak için sürdürülebilir yapı malzemelerinin seçilmesinde yapı tasarımcılarına rehberlik sağlayabilir. Bu çerçeveyi (Irak'taki inşaat projelerinde kullanılan yapı malzemelerinin sürdürülebilir seçimi için bir çerçeve) uygulamak amacıyla, bu tez kapsamında seçim problemini çözmek için bulanık AHP yöntemini kullanarak çok kriterli kararlar vermek amacıyla bir vaka çalışması yapılmıştır. Sürdürülebilir malzemeler için örnek vaka incelemesi olarak, Irak'ta inşaatta kullanılan kırmızı tuğlalar (kırmızı), sarı tuğlalar (sarı) ve katı sarı tuğlalar (sarılar) olmak üzere üç tip tuğlanın seçimini içermektedir. Bu çalışmada en sürdürülebilir tuğla türlerinin seçilmesi amacıyla önerilen çerçeve. Bu araştırmada kullanılan kriterlerin ve alt kriterlerin aynıları kullanılmış ve alternatif konulara uygulanmıştır. En iyi malzemeleri bulmak amacıyla Fuzzy AHP tekniği kullanılarak üç malzemenin genel olarak değerlendirilmesinden ortaya çıkmış ve kırmızı tuğlaların önem sıralamasında birinci, ikinci sırada ise sarı delikli tuğlaların olduğu tespit edilmiştir. Uzmanların görüşüne göre bu sonuçlar gerçeğe uygundur. Ayrıca paydaşların, proje yöneticilerinin ve müteahhitlerin sürdürülebilir yapı malzemelerini seçmelerine ve sürdürülebilirliği yüksek bir bina elde etmek için projenin başlangıç aşamasında harekete geçerek zayıflıkları ortadan kaldırmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Choosing sustainable building materials is an important strategy in designing sustainable buildings, especially in Iraq due to the nature of the environment and atmosphere. This study helps in the selection of building materials by providing appropriate solutions to two main issues: (identifying the most important criteria for selecting sustainable building materials and the process of prioritizing and determining weights for these criteria).. Evaluation criteria are determined based on sustainable criteria for selecting building materials and the need for sustainable construction that serves everyone, especially engineers and stakeholders The criteria were determined through previous studies and through theoretical examination. Indicators were collected from the former research, studies and literature review as well as from theoretical topics relevant to the issue of selecting sustainable building materials used in construction projects, where a survey of construction experts was conducted, where the criteria were divided into four main criteria and (31) sub-criteria, and the SPSS method was used to analyze the data obtained through the experts' questionnaire. In this field, the Fuzzy Hierarchical Analytical Process (Fuzzy AHP) method was used to analyze the data. To calculate the relate criteria weights to use the significance of these criteria for selecting a particular material alternative. On the ground, this model can provide guidance to building designers in selecting sustainable building materials to contribute to the sustainable building process For the purpose of applying this framework (a framework for the sustainable selection of building materials used in construction projects in Iraq), a case study was conducted for the purpose of making multi-criteria decisions using the fuzzy AHP method to solve the problem of selecting sustainable materials. Where the case study includes the selection of three types of bricks used in construction in Iraq, which are red bricks (red), yellow bricks (yellow), and solid yellow bricks (yellow s). And to apply. The framework that was proposed in this study for the purpose of selecting the most sustainable types of bricks .The same criteria and sub-criteria used in this research were used and applied to alternative subjects It emerged from the general evaluation of the three materials using the Fuzzy AHP technique, which aims to find the best materials, and it was found that the importance of red bricks is the highest rank (1), the second importance of yellow perforated bricks (yellow) rank (2) and the third importance of solid yellow bricks ( yellow s) rank (3). These results correspond to reality, according to the opinion of experts .It can also help stakeholders, project managers and contractors to choose sustainable building materials and eliminate weaknesses by taking action at an early stage in order to obtain a building with a high level of sustainability