Metabolik sendrom gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin değerlendirilmesi
The assessment of the environmental and the geetical factors, in the development of the metabolic syndrom
  1. Tez No: 396510
  2. Yazar: İLKNUR TÜRK HOCOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, İstanbul ili Şişli ilçesi, Fransız Lape Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran, metabolik sendrom göstergesi olan farklı beden kütle indekslerine sahip 30-65 yaş arası 15 kadın ve 15 erkeğin kalıtımsal özelliklerin saptanması, beslenme alışkanlıkları, diyet bileşenleri, fiziksel aktivite, sigara ve alkol tüketimleri, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri arasındaki olası etkileşimlerin ve tüm bu faktörlerin metabolik sendrom gelişmesindeki etkilerinin irdelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 1 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite kayıtları araştırmacı tarafından oluşturulan anket formunda sorgulanmıştır. Ayrıca bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve biyokimyasal analizleri kayıtlı hastane verilerinden yararlanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work, has been planned for the purpose of the examination of the effects of the probable interactions among the diagnosis of the genetic characteristics, nutrition habits, diet components, physical activities, smoking and alcohol consumption, antropometric measurements and the biochemical parameters of 15 women and 15 men who have applied to French Lape Hospital Diet Polyclinic in İstanbul Propvince, Şişli District and of the ages between 30-65, having the metabolic syndrom şindications, having the different body masses indexes. The general featrures of the individuals, their nutrition habits, their physical activities records for their nutrient consumption for 1 day, have been interrogated in the“inquiry form”, which has been formed by the researcher. The antroppometric measurements of the individuals have been carried on and their biochemical analyse have been diagnosed by making use of the Hospital Data.