Epoksi yapıştırıcılar içerisine farklı oranlarda nanopartikül katılarak birleştirilen L tipi yapıştırma bağlantılarının mekanik özeliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of L-type adhesive joints joined by addi̇ng different rati̇os of nanoparticles into epoxy adhesives
  1. Tez No: 812786
  2. Yazar: HÜSEYİN DAMKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİP ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endüstri uygulamalarında makine parçaları çeşitli şekillerde hasara uğramaktadırlar. Parçaların hasar durumuna göre ya parça değişimi yapılmakta ya da parça tamir işlemi yapılmaktadır. Zaman ve maliyet açısından tasarruf sağladığı için tamir işlemi daha çok tercih edilmektedir. Tamir işlemi için geleneksel birleştirtme yöntemleri olan; kaynak, cıvata, perçin ve yapıştırma teknikleri kullanılmaktadır. Yapıştırma işlemi pratik ve parçaların bütünlüğünü bozmadan düzgün bir birleşme sağladığı için daha çok kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada AA5754 alüminyum alaşımları DP410, DP460 ve DP490 yapıştırıcıları kullanılarak L tipi şeklinde yapıştırmalar yapılmıştır. Ayrıca Al2O3 ve TiO2 partikülleri %2, %4 ve %6 oranlarında yapıştırıcılara ilave ederek, takviyesiz duruma göre çekme kuvveti karşısındaki etkisi belirlenmiştir. Son olarak çekme kopma sonrası numunelerin hasar yüzeylerinin makro görüntüleri alınarak yüzey morfolojisi incelenmiştir. Yapılan çekme deneylerinde takviye oranlarının takviyesiz duruma göre çekme kuvveti üzerinde artışlar sağlamıştır. En büyük iyileştirme DP410 yapıştırıcısına %4 TiO2 takviyesinde sağlanmıştır. Çekme sonrası makro görüntülerinde genel olarak adhesive şeklinde hasarların oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In industrial applications, machine parts are damaged in various ways. Depending on the damage of the parts, either the parts are replaced or the parts are repaired. Repair process is more preferred because it saves time and cost. The traditional joining methods for the repair process; welding, bolt, rivet and bonding techniques are used. It is used more because the bonding process is practical and provides a smooth joint without disturbing the integrity of the parts. In this study, L-shaped bonding was made by using AA5754 aluminum alloys DP410, DP460 and DP490 adhesives. In addition, the effect of Al2O3 and TiO2 particles on the tensile force was determined by adding 2%, 4% and 6% to the adhesives, according to the unreinforced situation. Finally, macro images of the damaged surfaces of the samples after tensile rupture were taken and the surface morphology was examined. In the tensile tests, the reinforcement ratios increased on the tensile forces compared to the unreinforced situation. The greatest improvement was achieved with 4% TiO2 supplementation to the DP410 adhesive. In the macro images after tensile test, it was observed that the adhesive type was damaged in general.