Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlere yaklaşımı
Approach of European Union to local government
  1. Tez No: 81279
  2. Yazar: BÜNYAMİN BEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, ulusüstü küresel bir örgüt olma yolunda ilerlemektedir. Birlik, içişleri, adalet, güvenlik ve dışişleri alanlarında henüz uluslar arası örgüt niteliğinde olsa da Avrupa Topluluğu yetki alanı dahilinde ulusal devletleri bağlayıcı kararlar alabilen ulusüstü bir örgüttür. Maastricht Anlaşmasıyla birlikte ana sözleşmede yerini alan Subsidiyarite ilkesi Birliğin yerel yönetimlere yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Subsidiyarite, batı siyasal düşünceleri tarihinde ve Katolik düşüncesinde temeli olan bir ilke olarak subsidium (yardımlaşma) kavramından türetilmiştir. İlkenin anlamı üzerinde kesin bir birlikten sözetmek mümkün değilse de, ilkeyi genel olarak toplumun daha yetkili birimlerinin alttaki birimlere, onların kendilerine yeterliliklerini dumura uğratmadan (yok etmeden) yardım edebilmesi olarak anlamlandırabiliriz. Yerel özerkliğin ya da ekonomik rekabetin korunmasına kadar yeterli anlamsal genişliğe sahip olan ilke, yerel yönetimler tarafından kendi varlıklarının Avrupa Birliği çerçevesinde korunmasının garantisi olarak görülmektedir. Birlik özellikle 1970'li yıllardan sonra kuruluş amaçlarından biri olan refahın Avrupa çapında gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla yerel yönetimleri araç olarak kullanmıştır. Bu amaçla öncelikle refah devletinin genel standartlarını belirlenmekte, daha sonra da belirlenen standartların gerçekleştirilmesi için yerel yönetimler mali olarak desteklenmektedir. Avrupa Birliği, imar, çevre, ulaşım, enerji, halk sağlığı,kültür ve istihdam alanlarında yerel yönetimler dahil bütün yönetsel birimlerin uyması gereken standartları yasal düzenlemeler halinde belirlemektedir. Birliğin kurulmasının bir diğer nedeni olan, barışın sürekliliğini sağlamak için siyasal entegrasyonun gerçekleştirilmesi açısından da yerel yönetimler belli görevler üstlenmektedirler. Halka en yakın birim olarak yerel yönetimler, halk ile AB örgütü arasında yakınlaşmanın aracı olmuşlardır. Ayrıca Avrupa halkının birbiriyle kaynaşmasında sınır ötesi işbirliği ve kardeş kent projeleri çerçevesinde yerel yönetimlere de roller düşmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY (KEYWORDS: Europen Union, Local Governments, Subsidiarity, integration) Europen Union progresses through the way of becoming a global organization. EU is a supra national organization which can take decisions bounding the nation states within the authority of Europen Community even if it has an internal affairs, justice, security and external affairs. Together with Maastrict Treaty, subsidiarity principle which take place in the main treaty is the basic of approaching to local government. Subsidiriaty is a concept produced from meaning of as a principle based on Catholic thinking and history of western political ideas. It isnot possible to talk about a certain togetherness on the meaning of principle; but this principle can be meant as helping of authorities to their lower units without pretending of their self- suffiency. Subsidiarity which has suffienct meaningful because of protection from local autonomy to economical competition is seen as a guaranty of protection of self-existence by local govenments. EU uses local governments as a mean to realize welfare which is a goal of founding its through Europe especially after 1970s.By this aim,first of all, it determines general standatrs of welfare state and then supports local governments financially to realize standarts which is deternined before. EU determines standarts as a legal regulations which necessaties following of all administrative units together with local governments in the areas of construction, environment, transportation, energy, public health, culture and employment. One of the reasons of founding EU is to provide the continuality of peace and for this reason, local governments burdens some duties to realize political integration. Local governments have roles within beyond the boundary cooperation and partnership with a city projects to get on well with public eachother. II