İşletmelerde yönetici davranışlarının işgücü verimliliğine etkisi
- Tez No: 81280
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İşletmelerde geçmişte uygulanan yönetim düşüncesi modelleri, değişen zaman, ekonomik ve kültürel yapı ile birlikte ortaya çıkan sorunlara karşı yeni teoriler ve metotlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu arayış, organizasyonların insana yaklaşım tarzına da farklı bir boyut kazandırmış, yönetim tarafından bireylerin farklılıklarının gözetilmesi, güdülenmenin sağlanması ve manevi tatmin dinamiklerinin geliştirilmesi gibi kavramları gündeme getirmiştir. İşletmelerin günümüz rekabet şartları içinde hem hayatta kalabilmek, hem de daha fazlasını elde edebilmek için yukarıda belirttiğimiz yeni yaklaşımları uygulamaya çalıştıklarını görüyoruz. Çalışma, işletme kültürü, grup çalışması, emir-kumanda anlayışı, işgören verimliliği, uygulanacak stratejiler gibi kavramlarda ön plana çıkan yönetici davranışlarının hiyerarşik yapı ve verimlilik üzerindeki etkilerini kapsamaktadır. I. Bölümde, kapsamlı olarak yönetim modelleri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde, verimlilik kavramını, niteliğini ve işletmelerdeki rolünü açıkladıktan sonra yönetici davranışlarının insan kaynakları ilişkisi çerçevesinde verimliliğe etkisi teorik olarak irdelenmiştir. III. Bölüm ise, bir anket çalışmasıdır. Bu çalışmada, Aytaç Akyudum Doğan Kaynak ve Memba Sulan Ltd. Şti. adıyla bilinen organizasyon örneklem seçilerek, uygulanan yönetim modeli, bu modelin yönetim kademesi tarafından ne derece benimsendiği ve uygulamanın çalışanlar tarafından algılanış biçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, yönetim kademesinin, hali hazırda uygulanan kalite yaklaşımlarını benimsedikleri, bu paralelde çalışmalarına devam ettikleri ve işgörenler üzerinde de bunun olumlu yansıdığı görülmektedir. Bu bağlamda, modeli uygulayan yöneticilerin davranıştan ve işgücü verimliliği arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are many models of management that are applied in organizations. But eithere some of these models or strategy of organizations have to change becaus for social, cultural and economic development. So, organizations had to growth new management models. Tehese researches acquired a new perspective to know labor and productivites. With this pespective a lot of terms are arrised as motivation, personal differences, quality. Nowadays, organizations have to practice these new management models because for live and to earn. This study includes, attitudes of managers, group works, new management strategies, hierarchic structure and labor's behavior. In first part, management models were inspected comprehensively. Second part includes productivity. Theorical, management models and their effects on productivity were searched. Third part is a questionnare work. With it, strategy of management and productivity were defermined in a pattern organization called Aytaç Akyudum Doğan Kaynak ve Memba Sulan Ltd. Şti. Consequantly there is a relation between productivity and management models. IV