Oral izotretinoin kullanan hastalarda karaciğer ve cilt bulgularının shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver and skin findings in patients using oral isotretinoin via shear wave elastography
- Tez No: 1010055
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZGÖZTAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziantep Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akne vulgaris hastalarında sistemik isotretinoin tedavisinin iki farklı doku üzerindeki etkilerini ultrasonografik yöntemlerle araştırmaktır. Bir yandan ilaca bağlı gelişebilecek olası hepatotoksik komplikasyonların (karaciğer parankiminde fibrotik veya steatotik hasar) yapısal güvenilirliği araştırılırken; eş zamanlı olarak ilacın kutanöz dokuda sağladığı terapötik faydanın (dermal remodeling ve artan cilt esnekliği) 2D-Shear Wave Elastografi (2D-SWE) kullanılarak kantitatif bir parametreye dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, radyoloji ve dermatoloji bölümlerinin katıldığı multidisipliner prospektif bir çalışmadır. Etik kurul onayı sonrası Şubat 2026-Nisan 2026 tarihleri arasında Gaziantep Şehir Hastanesi Dermatoloji kliniğine başvuran AV tanısı alan ve Oİ tedavisi başlanan dahil edilme kriterlerini sağlayan ve dışlama kriteri bulunmayan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara tedavi öncesi ve tedavinin 90. gününde karaciğer elastografisi, hepatobiliyer USG ile hepatosteatoz değerlendirmesi, cilt elastografi ve cilt kalınlığı ölçümleri yapıldı. Ayrıca hastaların rutin tedavi sürecine dahil olan biyokimyasal değerler ve sosyodemografik veriler her hasta için ayrı ayrı kaydedildi. Bulgular: Hastaların 0. ve 90. gün ölçümleri karşılaştırıldığında, karaciğer parankim esnekliği (fibrozis) medyan değerlerinde (5,22 kPa'dan 5,16 kPa'ya) istatistiksel olarak anlamlı bir bozulma izlenmemiştir (p = 0,695). B-mod sonografik değerlendirmelerde hiçbir olguda de novo hepatosteatoz gelişimi veya mevcut steatozda ilerleme saptanmamıştır (p > 0,05). Terapötik faydanın değerlendirildiği kutanöz dokuda ise, tedavinin 90. gününde cilt sertliğinde ortalama 10,13 ± 2,62 kPa'dan 8,05 ± 2,02 kPa'ya istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir yumuşama (esneklik artışı) saptanmış (p <0,001) ve ortalama total cilt kalınlığı 1,94 mm'den 1,89 mm'ye anlamlı olarak gerilemiştir (p = 0,048). Yapılan analizlerde, cilt elastikiyetindeki yumuşamanın alınan kümülatif ilaç dozundan bağımsız olduğu (p = 0,848) görülmüştür. Sonuç: Elde edilen kantitatif veriler, sistemik isotretinoin tedavisinin 90 günlük kısa dönem izleminde karaciğer parankiminde yapısal bir komplikasyona (fibrozis veya sekonder steatoz) yol açmadığını objektif olarak doğrulamaktadır. Eş zamanlı olarak, Oİ'nin cilt dokusunda yarattığı klinik faydanın hücresel düzeydeki karşılığı 2D-SWE ölçümleriyle sayısal olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of systemic isotretinoin treatment on two different tissues in patients with acne vulgaris using ultrasonographic methods. On the one hand, the structural safety of possible hepatotoxic complications (fibrotic or steatotic damage in the liver parenchyma) that may develop due to the drug is investigated; on the other hand, the therapeutic benefit provided by the drug in the cutaneous tissue (dermal remodeling and increased skin elasticity) is aimed to be converted into a quantitative parameter using 2D-Shear Wave Elastography (2D-SWE). Materials and Methods: This study is a single-center, multidisciplinary prospective study involving the radiology and dermatology departments. After ethical committee approval, 40 patients diagnosed with acne vulgaris (AV) and started on isotretinoin treatment, who met the inclusion criteria and had no exclusion criteria, and who presented to the Dermatology clinic of Gaziantep City Hospital between February 2026 and April 2026 were included in the study. Patients included in the study underwent liver elastography, hepatobiliary ultrasound for hepatosteatosis assessment, skin elastography, and skin thickness measurements before treatment and on day 90 of treatment. Additionally, biochemical values and sociodemographic data included in the routine treatment process were recorded separately for each patient. Results: When comparing the measurements on days 0 and 90, no statistically significant deterioration was observed in the median values of liver parenchymal elasticity (fibrosis) (from 5.22 kPa to 5.16 kPa) (p = 0.695). B-mode sonographic evaluations revealed no de novo hepatosteatosis development or progression of existing steatosis in any case (p > 0.05). In the cutaneous tissue where therapeutic benefit was evaluated, a statistically significant softening (increase in elasticity) was observed on the 90th day of treatment, from an average of 10.13 ± 2.62 kPa to 8.05 ± 2.02 kPa (p < 0.001), and the average total skin thickness significantly decreased from 1.94 mm to 1.89 mm (p = 0.048). Analyses: showed that the softening in skin elasticity was independent of the cumulative drug dose (p = 0.848). Conclusion: The quantitative data obtained objectively confirm that systemic isotretinoin treatment does not lead to structural complications (fibrosis or secondary steatosis) in the liver parenchyma during a short-term follow-up of 90 days. Simultaneously, the clinical benefit of isotretinoin in the skin tissue is numerically proven at the cellular level with 2D-SWE measurements.