Adli bilimlerde dudak kozmetik ürünlerinin farklı ortamlardaki stabilitesine zamanın etkisinin incelenmesi
Forensic investigation of the effect of time on the stability of lip cosmetic products in different environments
- Tez No: 812845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Adli kozmetik, adli bilimler camiasında oldukça önemli ancak yeterince gelişmemiş bir alandır. Bulaşıcılığının yüksek olması sayesinde olay yerinde kozmetik ürünlere sık rastlanmaktadır. Kozmetik deliller çocuk istismarı, çocuk ticareti, intihar, hırsızlık, cinayet, tecavüz ve cinsel saldırı gibi adlı vakalarda görülmektedir. Kozmetik ürünleri içerisinde en sık elde edilen kozmetik deliller dudak kozmetik ürünleridir. Bu tezde 20 ruj, 46 likit ruj, 22 dudak nemlendiricisi ve 14 dudak parlatıcısı olmak üzere 102 adet dudak kozmetik ürünü kullanılarak karakterizasyon ve stabilite çalışması yapılmıştır. Tüm numuneler spektroskopik yöntem olarak tercih edilen ATR-FTIR cihazında analiz edilmiş ve VSC 8000 cihazında farklı dalga boylu ışıklar (Görünür ışık, UV, IR, Spot Floresans) altında fotoğraflanmıştır. Numunelerin birbirinden ayrılıp ayrılmadığını istatistiksel olarak gösterebilmek için PCA analizi yapılmıştır. Kromatografik yöntemlerde (TLC) 15 farklı solvent çalışılmış ve yeni bir metot oluşturulmuştur. Bu çalışmalara ek olarak stabilite çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada 3 farklı yüzeye (cam, kumaş, peçete) lekelenen 4 farklı numune (ruj, likit ruj, nemlendirici, parlatıcı) lekelenmiş ve 3 farklı su içerisinde (çeşme suyu, saf su, simüle deniz suyu) zamana bağlı (1 saat, 1 gün, 1 hafta, 1 ay) değişimleri gözlenmiştir. Numunelerin kimyasal değişimlerini analiz etmek için ATR-FTIR cihazı, fiziksel değişimlerini analiz etmek için VSC 8000 cihazı kullanılmıştır. Tez sonunda likit ruj numuneleri PCA analizi ile diğerlerinden ayrılmayı başarmıştır. VSC 8000 cihazında incelenen görüntülerde UV ışık altında ruj ve likit ruj numuneleri, nemlendirici ve parlatıcı numunelerinden ayrılmayı önemli ölçüde başarmış ancak bu iki numune birbirinden ayrılamamıştır. IR ışık ile renk bazında ayrım yapılabilmiş ve kırmızı tonlu numuneler diğerlerinden ayrılmıştır. Stabilite çalışmasında anlamlı bir sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic cosmetics is a very important but underdeveloped field in the forensic science community. Due to its high contagiousness, cosmetic products are frequently encountered at the crime scene. Cosmetic evidence is seen in cases of child abuse, child trafficking, suicide, theft, murder, rape, and sexual assault. The most frequently obtained cosmetic evidence among cosmetic products are lip cosmetic products. In this thesis, characterization and stability studies were carried out using 102 lip cosmetic products, including 20 lipsticks, 46 liquid lipsticks, 22 lip balms and 14 lip glosses. All samples were analyzed in the ATR-FTIR, which is preferred as a spectroscopic method, and photographed under different wavelength lights (Visible light, UV, IR, Spot Fluorescence) in the VSC 8000. PCA analysis was performed to show statistically whether the samples were separated from each other. In chromatographic methods (TLC), 15 different solvents were studied and a new method was created. In addition to these studies, stability studies were also carried out. In this study, 4 different samples (lipstick, liquid lipstick, lip balm, lip gloss) stained on 3 different surfaces (glass, fabric, napkin) were stained and time-dependent (1 hour, 1 day, 1 week, 1 month) changes were observed in 3 different waters (tap water, distilled water, simulated sea water). ATR-FTIR was used to analyze the chemical changes of the samples, and the VSC8000 was used to analyze the physical changes. At the end of the thesis, liquid lipstick samples were able to be separated from the others by PCA analysis. In the images examined in the VSC 8000, lipstick and liquid lipstick samples were able to significantly separate from the lip balm and lip gloss samples under UV light, but these two samples could not be separated from each other. With IR light, color discrimination was possible and red-toned samples were separated from the others. No significant results were obtained in the stability study.