Vokal kord nodülü bulunan kadın hastaların EGG ile değerlendirilmesi
Evaluation of female patients with vocal cord nodule with EGG
  1. Tez No: 812850
  2. Yazar: UĞURCAN EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmanın temel amacı vokal kord nodülü bulunan kadın hastaların elektroglottografi(EGG) cihazı ile birlikte ses terapisi eşliğinde 5 hafta boyunca değerlendirilip EGG ile birlikte terapilerin etkililiğini objektif olarak ortaya koymak olmuştur. Elektroglottografi ölçümünde KayPENTAX-Electroglottograph model 6103 cihaz ile beraber KayPENTAX model 4500 cihazı kullanılmıştır. Çalışma grubunda 22 tane vokal kord nodülü bulunan yaş olarak 19-57 arasında olan kadın hasta dahil edilmiştir. Veri toplama ve analiz sürecinde /Λ/, /ε/ ve /i/ olmak üzere 3 ünlü fonemi üzerinden gerçekleşmiştir. Katılımcılara çalışmadan önce ve sonra reflü şikâyet ölçeği ve ses handikap endeksi anketleri yapılmıştır. Analizler öncesinde verilerin normalliği Shapiro-Wilk'in normallik testi ve Q-Q grafikleri yardımıyla, grup varyanslarının homojenliği ise Levene testi ile incelendi.Ses handikap endeksi ve reflü şikâyet puanlarında anlamlı bir değişim olup olmadığı Pairedsamplest-testi ile değerlendirildi. Ayrıca, EGG analizi parametrelerinin /Λ/, /ε/ ve /i/ seslerinde, ölçüm yapılan haftalara göre karşılaştırılmasında APJ, EPJ, İPJ, İPP ve İCM parametresi için Friedman testi, diğer parametreler için ise Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi kullanıldı. Gönüllülerin 5 haftalık çalışmanın ardından ses handikap endeksi (0.89 ± 0.61 vs.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to evaluate the female patients with vocal cord nodules, accompanied by electroglottography (EGG) device for 5 weeks, and to objectively demonstrate the effectiveness of the therapies with EGG. KayPENTAX-Electroglottograph model 6103 device and KayPENTAX model 4500 device were used for electroglottography measurement. In the study group, female patients aged between 19-57 with 22 vocal cord nodules were included. During the data collection and analysis process, 3 vowel phonemes were used as /Λ/, /ε/ and /i/. Reflux complaint scale and voice handicap index questionnaires were administered to the participants before and after the study. Before the analysis, the normality of the data was examined with the help of Shapiro-Wilk's normality test and Q-Q charts, and the homogeneity of the group variances was examined with the Levene test. Paired samples t-test was used to evaluate whether there was a significant change in voice handicap index and reflux complaint scores. In addition, the Friedman test was used for the APJ, EPJ, IPJ, IPP and ICM parameters, and the Analysis of Variance in Repeated Measurements was used for the other parameters in the comparison of the EGG analysis parameters in /Λ/, /ε/ and /i/ sounds according to the weeks of measurement. It was determined that the voice handicap index (0.89 ± 0.61 vs.