Vokal kord nodülü olan çocuklarda lax vox ses terapisi tekniğinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of lax vox voice therapy technique in children with vocal cord nodules
- Tez No: 905503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, vokal kord nodülü teşhisi konmuş çocukların tedavisinde kullanılan yarı tıkalı ses yolu egzersizlerinden (YTSYE) biri olan Lax Vox Ses Terapisi Tekniği'nin (LVSTT) etkililiğini, nesnel ve öznel yöntemlerle değerlendirmektir. Araştırma, ön test son test modeli kullanılarak gerçek deneysel araştırma modeli kullanılarak desenlenmiştir. Çalışma, 6;00-12;00 yaş aralığında bulunan katılımcılarla (n=40) gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır: Birinci grup, haftada bir seans yalnızca vokal hijyen (VH) terapi programı uygulanan katılımcılardan (n=20) oluşturulmuştur. İkinci grup ise haftada bir seans VH ile LVSTT programı birlikte uygulanan katılımcılardan (n=20) oluşturulmuştur. Her iki gruba da toplam 7 seans terapi uygulanmıştır. Terapi uygulamasından önce ve sonra katılımcılardan ön test ve son test ölçümleri alınmıştır. Ölçümlerde GRBAS skorları, maksimum /a/ fonasyonu, s/z oranı değerleri, Pediatrik Ses Handikap Endeksi (pSHE) skorları ve akustik parametrelere ait değerler kullanılmıştır. Öncesinde ve sonrasında elde edilen veriler arasındaki karşılaştırmalar non-parametrik yöntemler kullanılarak yapılmıştır. Veriler istatistiksel olarak grup içi ön test ve son test ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. SPSS 29.0 paket programı kullanılarak yapılan analizlere göre VH ile LVSTT programının birlikte uygulandığı grupta subjektif değerlendirme araçlarından olan aerodinamik ölçümlerden elde edilen s/z oranı parametresinde anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Terapi yöntemlerine göre yalnızca VH terapi programı uygulanan grupta GRBAS (G) skorunda terapi öncesi ve sonrası farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, vokal kord nodülü bulunan çocuklarda kontrol ve deney gruplarındaki ölçümlere göre uygulanan terapi çeşitlerinin etkilerinin birbirine yakın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of Lax Vox Voice Therapy Technique (LVSTT), one of the semi-occluded vocal tract exercises (SOVTE) used in the treatment of children diagnosed with vocal cord nodules, using objective and subjective methods. The study was designed using a true experimental research model using a pretest-posttest design. The study was conducted with participants (n=40) between the ages of 6;00-12;00. The participants were divided into two groups: The first group consisted of participants (n=20) who received only vocal hygiene (VH) therapy program for one session per week. The second group consisted of participants (n=20) who received VH and LVSTT program together once a week. Both groups received a total of 7 sessions of therapy. Pre-test and post-test measurements were taken from the participants before and after the therapy. GRBAS scores, maximum /a/ phonation, s/z ratio values, Pediatric Voice Handicap Index (pSHE) scores and acoustic parameters were used in the measurements. Comparisons between the data obtained before and after were made using non-parametric methods. The data were compared statistically within the group pre-test and post-test and between the groups. According to the analyses made using SPSS 29.0 package program, a significant difference was observed in the s/z ratio parameter obtained from aerodynamic measurements, which is one of the subjective assessment tools, in the group where VH and LVSTT program were applied together. According to the therapy methods, a statistically significant difference was observed between the pre- and post-therapy differences in GRBAS (G) score in the group where only VH therapy program was applied. In this study, it was found that the effects of the types of therapy applied in children with vocal cord nodules were similar according to the measurements in the control and experimental groups.