Elit güreşçilerin fiziksel uygunluk ve antropometrik değişkenlerinin sikletlere göre incelenmesi
This study states the qualified wrestlers physiological competence and antropometric changes in weight
- Tez No: 81292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET: Bu araştırmanın amacı, Elit düzeydeki hafif, orta ve ağır sıklet güreşçilerinin bazı fizyolojik ve antropometrik yapılarının karşılaştınlmasıdır. Teste tabi tutulan güreşçiler kilolarına göre; hafif (54-58), orta (63-69-76), ağır (85-97-+97) sıklet olarak üç gruba bölündüler ve hafif sıklette 6 denek, orta sıklette 9 denek, ağır sıklette 9 denek katılmıştır. Tüm deneklerin fizyolojik ölçümlerinde sırasıyla; yaş, boy, kilo, 12 dk (Cooper), durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30 m sprint, otur - eriş, aerobik güç, ve anaerobik güçlerini alındı. Antropometrik ölçüm olarak; Skinfold, Çap, Çevre ve uzunluk değişkenleri ölçüldü; bütün değişkenlerin aritmetik ortalama, standart sapma, F değeri, F olasılık değeri ve Scheffe'ye göre hangi sıkletler arasında anlamlı ilişki olup olmadığı P < 0,05 düzeyinde incelendi. Sonuç olarak Elit düzeydeki hafif ve orta sıklet güreşçilerinin fizyolojik ve antropometrik değerlerinden bazı anlamlı değerlere rastlanmıştır. Bu değerler sırası ile fizyolojik ölçümlerde, kilo, Çap ölçümlerinde, göğüs derinliği, Bitrochanterik, Femurbikondiler, Ayak bileği, Çevre ölçümlerinde bel, Ext.biceps, Flex.biceps, Diz, Baldır, Uzunluk ölçümlerinde, Tüm bacak değerlerinde anlamlı fark bulunurken diğer değişkenlerde anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Aym şekilde orta ve ağır sıklet güreşçilerinin fizyolojik ve antropometrik değerlerinden bazı anlamlı değerlere rastlanmıştır. Bu değerler sırasıyla fizyolojik ölçümlerde; Boy, Kilo,, Çap ölçümlerinde, Biacromsal, Bi-iliak, göğüs derinliği, Çevre ölçümlerinde, Boyun, Göğüs, Omuz, Ext.Biceps, Ön kol, Uyluk, Diz, Baldır, ayak bileği, Uzunluk VIIIölçümlerinde, Büst (gövde), kol açıklığı, Uyluk, Tüm bacak değerlerinde anlamlı fark bulunurken diğer değişkenlerde anlamlı bir farka rastlanmamıştır. En son karşılaştırılmış grup olan hafif ve ağır sıklet güreşçilerinde ise, Boy, kilo, çap ölçümlerinde, Biaeromsal, Biiliak, Göğüs derinliği, Bitrochanterik, Femurbikondiler, Ayak bileği, Çevre ölçümlerinde, Baş, Boyun, Göğüs, Omuz, Bel, Kalça, Ext.Biceps, Filex.Biceps, Ön kol, El bileği, Uyluk, Diz, Baldır, Ayak bileği, Uzunluk ölçümlerinde, Baş (Gövde), Kol açıklığı, Üst kol, Tüm kol, Uyluk, Tüm bacak, değerlerde anlamlı fark bulunurken, diğer değişkenlerde anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Anahtar kelimeler : Güreş, Antropometri, Fizyolojik ölçümler. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY : The purpose of this study is to compore the light weight, Middle weight and Heavy weight wrestlers physiological and anthropometric structures. The wrestlers were divided into three groups according to their weight. Light weight (54-58 kg), Middle weight (63,69,76 kg) and Heavy weight (85-97+97 kg) and in this study there were total 24 subjects from every three weights. (Light weight 6 wrestlers) middle weight 9 wrestlers and Heavy weight 9 wrestlers. All subjets age, length, weight, 12 minutes (cooper) test, long jump, vertical jump, 30 m,nutes sprint, Otur-eriş, aerobic power, anaerobic power were measured respectively. Their stcinfolds, circumferences, lenght, measurements and diameters were measured respectively were compared.