Mobbing ve mobbingin örgütsel bağlılığa etkisi
Mobbing and it's effect on organizational devotion
- Tez No: 423082
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Şiddet, hangi şekliyle olursa olsun insanlara verdiği zarar açısından kabul edilemez bir olgudur. Daha çok fiziksel şiddetin yarattığı sonuçlardan ve onu uygulayanlardan bahsedilse de psikolojik şiddetin insanlarda oluşturduğu hasarlar en az onun kadar konuşulmaya ve tartışılmaya değerdir. Özellikle çalışma ortamlarında yaşanan ve çalışanların çalışma hayatları yanında özel hayatlarını da etkileyen mobbing, diğer bir ifadeyle psikolojik şiddet çok önemli bir örgütsel sorundur. Çalışma hayatı içinde yer alanlar, zamanlarının büyük çoğunluğunu işyerlerinde geçirmektedirler. Ekonomik gelişmelerle birlikte daha da güçlenen rekabet ortamı, örgütlerin çalışanlarına baskı yapmalarına ve onları daha çok çalışmaya yönlendirmelerine sebep olmaktadır. Çalışanlar da örgütün onlardan beklediklerini karşılayabilmek amacıyla daha hırsla çalışmakta ve kariyer basamaklarını hızla tırmana bilmek için kendilerine göre yöntemler geliştirmektedirler. Çalışanlar örgütün isteklerine cevap verebilmek uğruna, strese girmekte ve bu durum da örgütte çatışma ortamı oluşmasına neden olmaktadır. Çalışma ortamındaki huzursuzlukların çalışanlara geri dönüşümü ise ne yazık ki psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar şeklinde kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Violence is an unacceptable fact in any terms because of damaging people. Although the people is mentioned from consequences of physical violence and those who applied, discuss and speak about the damages of psychological violence in humans is least importanT.Especially Experienced in working environments, mobbing which affects the private lives of the employees besides working lives is a very important organizational issue. People, who are working, spend on more of their time at their workplace. Competitive environment which grow stronger with economic developments are causing the organizations to push their employees to work them more. Because of that the employees are working more for meet the expectations of organizations and develop methods for claim to a better career position. Responding to demands for the sake of the expectations, employees are coming in to stress and this situation is bringing about conflict. Unfortunately this fact causes the employees to psychological and physiological disorders