Lomber dar kanal hastalarında perkutan interlaminar yolla iki taraflı endoskopik dekompresyon yönteminin klinik sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of bilateral endoscopic decompression via percutaneous interlaminar approach in lumbar stenosis patients
  1. Tez No: 813067
  2. Yazar: İLYAS DOLAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY SENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde lomber dar kanal hastalığı yaşlı nüfusta omurga cerrahisinin en sık sebebidir. Hastalığın sıklıkla ileri yaşta görülmesi, hastalarda eşlik eden sistemik hastalıkların olması, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde birçok sorunu da birlikte getirmektedir ve cerrahinin sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Lomber dar kanal cerrahisinde dekompresyon yapılması, paraspinal adale disseksiyonu ve geniş doku rezeksiyonu neticesinde olmaktadır. Geniş rezeksiyon neticesinde ameliyat sonrası dönemde yaşanan ağrı, kan kaybı, paraspinal kas kuvvetinde azalma ve atrofi, hastaların günlük hayatlarına kısa sürede adapte olamaması gibi durumlar daha az invaziv cerrahi yöntemlerin arayışını getirmiştir. Bu amaçla çalışan cerrahlar her cerrahi disiplinde dokuya en az zararı veren, mümkün olduğunca daha az invaziv girişimlere yönelmişlerdir. Günümüz endoskopik lomber spinal girişimler 1975 yılında Hijikata ve 1983 yılında Parviz Kambin tarafından ilk defa uygulanmasıyla şekillenmeye başlamış ve özellikle lomber disk hernisi hastalarının tedavisi amaçlanmıştır. 1983 yılında Kambin ve Gellman, posterolateral transforaminal perkütan endoskopik yaklaşımı geliştirmişlerdir. 2000'li yıllarda ise Ruetten'in tam endoskopik interlaminar yöntemi geliştirmesi ile spinal kanalın arka bölümüne endoskopik olarak müdahale etme şansı doğmuş, temelde lomber disk hernilerine yönelik tasarlanan bu girişim, aynı cerrah tarafından daha da geliştirilmiştir ve spinal kanalın dekompresyonu mümkün hale gelmiştir. Endoskopik spinal kanal dekompresyonunun geleneksel cerrahiye göre üstünlükleri; küçük insizyon, daha az doku travması ve kan kaybı, epidural skar dokusu gelişiminin az olması, obez hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı, ameliyat sonrası ağrı kesici tedavi kullanım ihtiyacının azalması ve iş gücü kaybının az olmasıdır. Ayrıca omurga biyomekaniğini ve stabilitesini korumaktadır. Çalışmamızda Şubat 2011-Ekim 2012 tarihleri arasında kliniğimizde ameliyat edilen lomber dar kanal hastalarında endoskopik spinal dekompresyon yönteminin klinik sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiş ve hastaların ağrı değerlerinde anlamlı iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays lumbar spinal stenosis is the most common cause of spinal surgery in the elderly. The fact that the disease presents with advanced age effects outcome of surgery negatively because with advanced age comes other comorbid conditions. Conventional decompression for lumbar spinal stenosis is performed via paraspinal muscle dissection and extensive bone resection. Downsides of conventional resection techniques like postoperative pain, blood loss, paraspinal muscle atrophy, and late ambulation lead surgeons to less invasive techniques. In every surgical discipline surgeons pursue to perform less invasive techniques with less tissue trauma. Today's endoscopic lumbar spinal interventions are shaped with efforts of Hijikata in 1975, and Kambin in 1983. In 1983 Kambin and Gellman introduced posterolateral trans-foraminal percutaneous endoscopic approach. In 2000s, with the introduction of full endoscopic interlaminar technique by Ruetten surgeons had the chance of reaching dorsal epidural space with endoscope. Although the technique originally designed for addressing disc herniations, further development of the technique lead to its use in spinal canal decompression. Advantages of endoscopic spinal canal decompression over conventional technique include smaller incision, less tissue trauma and blood loss, lesser epidural scar formation, ease at performing on obese patients, reduced postoperative pain medication requirement, and reduced loss of labor. Besides, minimal invasive techniques preserve spine biomechanics and stability. In our study lumbar spinal stenosis patients operated on via endoscopic spinal decompression between February 2011 and October 2012 were evaluated retrospectively and significant improvement has been found in pain scales of the patients.