Isparta ili için güneş enerjisi santrali (fotovoltaik) çatı uygulamasından elde edilen saha verileri ile simülasyon verilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the field data and simulation data obtained from the solar power plant (photovoltaic) roof application for Isparta province
- Tez No: 813109
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde fosil kaynaklardan kaçınılıp yenilenebilir enerji kaynakları vasıtası ile elektrik enerjisi üretimi oldukça artmaktadır. Öte yandan yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisi santralleri (GES) ile elektrik enerjisi üretimi öne çıkmaktadır. Bu çalışmada Isparta Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çatısında yer alan 15.015 kWp gücündeki GES'in gerçek saha şartlarındaki elektrik enerjisi üretim verileri ile simülasyon verileri karşılaştırılmıştır. Yapılan simülasyonda ayrıca maliyet analizi de yapılmıştır. Simülasyonda Valentin Software firmasına ait olan PV*SOL yazılımı kullanılmıştır. Öncelikle Isparta Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi GES'ten elde edilen gerçek zamanlı elektrik enerjisi üretim verileri alınmıştır. Gerçek zamanlı üretim verileri kaydedilirken Goodwe marka inverterin kendi yazılımı olan Sems portal kullanılmıştır. Daha sonra elektrik enerjisi üretiminin gerçekleştiği GES'in tam konumu PV*SOL simülasyon yazılımında da seçilmiştir. GES'te kullanılan ekipmanlar birebir aynısı olacak şekilde seçilerek bir simülasyon yapılmıştır. PV*SOL yazılımında bir yıllık elektrik enerjisi üretim verileri kaydedilmiştir. Gerçek saha koşullarında kaydedilen elektrik enerjisi üretim verileri ile PV*SOL simülasyonundan elde edilen veriler kıyaslanmıştır. Yapılan kıyaslama sonucunda PV*SOL simülasyon yazılımının %95.7 oranında elektrik enerjisi üretim verilerini tahmin ettiği görülmüştür. Yapılan maliyet analizinde ise GES yatırım maliyetini 5.6 yılda amorti ettiği görülmüştür. Daha sonraki yıllarda ise satılan veya kullanılan elektrik enerjisinden kâr sağlandığı görülmüştür. Genel bir değerlendirme yapıldığında PV*SOL simülasyon yazılımı GES kurulumu yapılmadan önce o alanda bir simülasyonun yapılabileceği ve bu simülasyonun gerçeğe yakın değerler sunacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, fossil sources are avoided and the generation of electrical energy through renewable energy sources is increasing considerably. On the other hand, electricity generation with solar power plants (SPP) stands out among renewable energy sources. In this study, the simulation data of the electrical energy production of the 15.015 kWp SPP located on the roof of Isparta Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anatolian High School has been compared with the data recorded under real field conditions. Cost analysis has also been performed in the simulation. PV*SOL software belonging to Valentin Software company has been used in the simulation. First of all, real-time electrical energy production data obtained from Isparta Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anatolian High School SPP were taken. While recording real-time production data, the Sems portal, which is the own software of the Goodwe brand inverter, was used. Then, the exact location of the SPP, where electrical energy production takes place, was also selected in the PV*SOL simulation software. A simulation was made by selecting the equipment used in the SPP to be exactly the same. Electrical energy production data was recorded in the PV*SOL software for a year. The electrical energy production data recorded under real field conditions and the data obtained from the PV*SOL simulation were compared. As a result of the comparison, it has been seen that the PV*SOL simulation software has estimated the electrical energy production data at a rate of 95.7%. In the cost analysis, it has been seen that the SPP investment cost was amortized in 5.6 years. In the following years, it has been seen that profit has been made from the electrical energy sold or used. When a general evaluation is made, it has been seen that a simulation can be made in that area before the PV*SOL simulation software SPP is installed and this simulation will offer realistic values.