The comparison of T98G cell response to trifluoperazine in 2D & 2.5D microenvironment
TRİFLUOPERAZİN İLACININ T98G GLİOBLASTOMA HÜCRE HATTI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN 2 BOYUTLU & 2.5 BOYUTLU ORTAMLARDA İNCELENMESİ
  1. Tez No: 813124
  2. Yazar: GÖZDE GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAPKIN YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kanser-ilaç etkileşimlerini inceleyen çalışmalarda, 3D kültür sistemlerinin canlı organizmalardaki koşulları 2D kültür ortamından daha iyi taklit ettiği gösterilmiştir. 2.5D hücre kültürü ortamları, 3D hücre kültürlerinden yararlanmak ve dezavantajlarını azaltmak için geliştirilmiş kültürlerdir. Trifluoperazin (TFP), şizofreniyi tedavi etmek için kullanılan FDA onaylı bir antipsikotik ve antiemetik ilaçtır. Farklı kanser hücrelerinin çoğalmasını ve istilasını engellediği ve çeşitli kanser hücre hatlarında ve hayvan modellerinde hücre ölümüne neden olduğu gösterilmiştir. T98G hücreleri, bir insan glioblastoma hücre hattıdır ve rutin olarak kanser tedavi yöntemlerini geliştirmek için deneysel modeller olarak kullanılır. TFP ilacının T98G hücre hattı üzerindeki etkisini 2D ortamda inceleyen sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasında, ilaç moleküllerinin in vitro olarak ucuz, hızlı ve in vivo hücre yanıtlarına daha benzer olmasını sağlayan bir kültür ortamı üretmesi amaçlanmıştır. T98G glioblastoma hücre dizisi, 2.5D ve 2D hücre kültürü sistemlerinde Trifluoperazin (TFP) varlığında ve yokluğunda hücre canlılığı ve morfolojisi açısından incelenmiştir. 2.5D hücre kültür sistemi için, genipin ve gliserolfosfat ile çapraz bağlı kitosan jeller üretilmiş ve T98G hücreleri doğrudan bu ıslak jeller üzerinde kültüre edilmiştir. Jellerin yüzey gözenek yapısı taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Hücrelerin 2D ve 2.5D kültür sistemlerinde Trifluoperazin (1 µM, 2 µM, 4 µM, 6 µM ve 8 µM) ilaç molekülüne tepkisi, hücre canlılığının MTT analizi ve resazurin yöntemleri ile araştırılmıştır. Hücre çekirdeğinde meydana gelen değişimler DAPI boyama ile gösterilmiştir. TFP'nin T98G hücre hattı üzerindeki IC50 konsantrasyonları, TCPS üzerinde 2D kültür için MTT analizi ile 24 saat için 3,75 µM ve 48 saat için 2,57 µM olarak hesaplanmıştır. TFP'nin T98G hücre hattı üzerindeki IC50 konsantrasyonları, TCPS üzerindeki 2D kültür için resazurin analizi ile 24 saat için 2.86 µM ve 48 saat için 2.64 µM olarak hesaplanmıştır. MTT ve resazurin analiz sonuçlarından hesaplanan IC50 konsantrasyonlarının çok yakın olduğu sonucuna varılmıştır. DAPI boyaması da TFP'nin 24 saatlik uygulamasından sonra T98G hücrelerinde kontrol grubuna kıyasla yoğunlaşmış ve küçük çekirdek şeklini göstermiştir. 2.5D kitosan hidrojel üretimi için çözücü olarak %0,5 asidik asit, fiziksel ve kimyasal çapraz bağlayıcı olarak 100 µL gliserol fosfat (1 g/mL) ve 1 mM genipin seçilmiştir. T98G hücreleri 24 ve 48 saat boyunca bu hidrojeller üzerinde kültüre edilmiştir. Hücrelerin canlılığı resazurin analizi ile belirlenmiştir. 2.5D kitosan hidrojeller üzerinde kültüre edilen T98G hücreleri için TFP'nin IC50 konsantrasyonu 24 saatlik kültür için 2.37 µM ve 48 saatlik kültür için 1.94 µM olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonunda,2.5D'de üretilen hidrojellerin, 3D hücre kültürü ortamını taklit ettiği görülmüştür. 2.5D boyutlu hidrojeller üzerinde kültüre edilen hücrelerin IC50 dozunun 2D TCPS üzerinde kültüre edilen hücrelerin IC50 değerine göre daha düşük ve yakın çıkması T98G hücrelerinin 2.5D hidrojeller üzerinde TFP ilacına daha duyarlı olabilceğini göstermiştir. Sonuçlar üretilen hidrojellerin hücreler için in vitro ve in vivo benzeri kültür koşullarının oluşturulduğunu ve hücre-ilaç yanıtının in vivo'ya göre daha yakından incelenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In cancer-drug interaction studies, 3D culture systems have been shown to mimic living organism conditions better than 2D culture environments. 2.5D cell culture environments have been developed to take advantage of 3D cell culture and mitigate its disadvantages. Trifluoperazine (TFP) is an FDA-approved antipsychotic and antiemetic drug used to treat schizophrenia. It has been shown to inhibit the proliferation and invasion of various cancer cells and to induce cell death in several cancer cell lines and animal models. T98G cells are a human glioblastoma cell line and are routinely used as an experimental model for the development of cancer therapies. There is a limited number of studies investigating the effect of TFP drug on T98G cell line in 2D culture. The aim of this thesis was to create an in vitro culture system for drug molecules that is cost-effective, efficient, and more similar to in vivo cell responses. The T98G glioblastoma cell line was evaluated for cell viability and morphology in the presence and absence of trifluoperazine (TFP) in 2.5D and 2D cell culture systems. For the 2.5D cell culture system, chitosan hydrogels cross-linked with genipin and glycerol phosphate were prepared and T98G cells were cultured directly on these wet hydrogels. The surface pore structure of the gels was examined by scanning electron microscopy. The response of the cells to Trifluoperazine (1 µM, 2 µM, 4 µM, 6 µM and 8 µM) drug molecule in 2D and 2.5D culture systems, cell viability was investigated by MTT assay and rezazurin methods. Changes in the cell nucleus were detected by DAPI staining. The IC50 concentrations of TFP on T98G cell line was calculated as 3.75 µM for 24 h and 2.57 µM for 48 h by MTT analysis for 2D culture on TCPS. IC50 concentrations of TFP on T98G cell line was calculated as 2.86 µM for 24 h and 2.64 µM for 48 h by resazurin analysis for 2D culture on TCPS. It was concluded that, IC50 concentrations calculated from MTT and resazurin analysis results were very close. DAPI staining also showed the condensed and small nuclei shape in T98G cells after 24 h application of TFP when compared to the control group. According to these results TFP doses were selected as 1-8 µM for 2.5D cell culture studies. 2.5D chitosan hydrogels were prepared using 0.5% acidic acid as a solvent, 100 µL glycerol phosphate (1 g/mL) and 1 mM genipin as physical and chemical crosslinkers. T98G cells were cultured on these hydrogels for 24 and 48 h. Viability of the cells were both determined by resazurin analysis. IC50 concentration of TFP for T98G cells cultured on 2.5D chitosan hydrogels were determined as 2.37 µM for 24 h culture and 1.94 µM for 48 h culture. In conclusion, it was observed that 2.5D chitosan hydrogels mimicked the 3D cell culture environment. The IC50 dose of cells cultured on 2.5D chitosan hydrogels was lower and closer to the IC50 value of cells cultured on 2D TCPS, indicating that T98G cells may be more sensitive to TFP drug on 2.5D hydrogels. The results showed that the hydrogels produced created in vitro and in vivo-like culture conditions for the cells and that the cell-drug response can be examined more closely than in vivo.