Orta ve ileri mitral darlığı olan hastalarda basit ve kullanılabilir bir formül olarak sol atriyum alanının sol ventrikül alanına oranının, mitral kapak alanı, transmitral gradiyent ve atriyoventriküler kompliyans ile olan ilişkisi
The relationship with ratio of left atrial area to left ventricular area as a simple and usable formula with mitral valve area, transmitral gradient and atrioventricular compliance in patients with moderate and severe mitral stenosis
  1. Tez No: 813245
  2. Yazar: ÇAĞRI KAFKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KILIÇGEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Romatizmal mitral darlık (MD) ülkemizde önemli bir kardiyak morbidite ve mortalite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Orta ve ileri mitral darlık tanıları ile takip edilen hastalarda ekokardiyografik değerlendirmeyle ile elde edilen sol atriyum alanının sol ventrikül alanına oranının mitral kapak alanı, transmitral gradiyent ve net atriyoventriküler kompliyansla olan ilişkişi ve bu ilişkinin mitral darlık tanı ve takibindeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel olarak tasarlanan çalışmada etken ve sonucun aynı andaki durumu değerlendirilmektedir, hasta takibi bulunmamaktadır. Çalışmaya S.B.Ü. Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Ocak 2021 ve 30 Haziran 2023 tarihleri arasında kardiyoloji kliniğinde takip edilen veya polikliniğe başvuran 18 yaş ve üzeri 18'i ileri 15' orta seviyede olan 33 mitral darlık hastası dahil edilmiştir. Katılımcıların ekokardiyografik görüntüleri kayıt altına alınarak ekokardiyografik parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 33 katılımcının 30 (%90,9)'u kadın olarak saptanmıştır. Orta ve ileri mitral darlık grupları karşılaştırıldığında ejeksiyon fraksiyonu (EF), atım hacmi indeksi (AHİ), sol ventrikül global longitudinal straini (SVGLS), sol atriyum rezervuar straini (SARS), sol atriyum volüm indeksi (SAVİ), sol atriyum alanının sol ventrikül alanına oranı (SAA/SVA), TAPSE ve sağ ventrikül sistolik basıncı (SVSB) değerlerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır (sırasıyla p=0,793, p=0,297, p=0,389, p=0,913, p=0,305, p=0,050, p=0,215, p=0,203).
Özet (Çeviri)
Aim: Rheumatic mitral stenosis (MS) is an important cause of cardiac morbidity and mortality in our country. In this study, it was aimed to investigate the role of the relationship between the ratio of the left atrial area to the left ventricular area and the mitral valve area, transmitral gradient, net atrioventricular compliance; obtained by echocardiographic evaluation in patients with the moderate and advanced mitral stenosis. And the role of this relationship in the diagnosis and follow-up of mitral stenosis was research. Methods: In this study, which is designed as observational and cross-sectional, it was eveluated factor and result at the same time, patients evaluated once. 33 patients with mitral stenosis, whom of 18 are advanced and 15 are moderate, who were followed up in the Kartal Koşuyolu High Specialty Training and Research Hospital cardiology clinic or applied to the hospital's outpatient clinic between 1 January 2021 and 30 June 2023, were aged 18 and over were included. Echocardiographic images of the participants were recorded and echocardiographic parameters were evaluated. Results: A total of 33 participants, 30 (90,9%) woman were included in the study. When moderate and advanced mitral stenosis groups were compared; ejection fraction (EF), stroke volume index (SVI), left ventricular global longitudinal strain (LVGLS), left atrial reservoir strain (LARS), left atrial volume index (LAVI), left ventricular area of the left atrium area ratio (LAA/LVA), TAPSE and right ventricular systolic pressure (RVSP) values were not significantly different (p=0,793, p=0,297, p=0,389, p=0,913, p=0,305, p=0,050, p=0,215, p=0.203 respectively).