Lojistik performans endeksinde alt kriter olan gümrüklerin ve diğer sınır kuruluşlarının yaptıkları işlemlerin verimliliğinin incelenmesi
Investigation of the efficiency of the transactions carried by customs and other border organizations, which are sub criteriain the logistics performance index
  1. Tez No: 813274
  2. Yazar: SERDAR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Ulaşım, Economics, Political Science, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uluslararası ticaretin önemli ve maliyeti yüksek bir unsuru olan lojistik, ülkeler açısından gün geçtikçe daha fazla dikkate alınmaktadır. Ülkelerin lojistik verimlilik ve performanslarını 139 ülke arasında karşılaştırabilecek bir değer olarak Lojistik Performans Endeksi, Dünya Bankası tarafından açıklanmaktadır. 2007 yılında ilk kez açıklanan bu endeks sonrasında 2010 yılında ve devamında her iki yılda bir açıklanmakta iken Covid-19 salgını sonrası ara verildikten sonra 2023 yılında tekrar açıklanmıştır. Endeksin altı kriteri bulunmaktadır. Altı kriterde puanlanan endekste Türkiye'nin 2023 ve daha önceki yıllarda düşük olan“Gümrüklerin ve diğer sınır kuruluşlarının yaptıkları işlemlerin verimliliği”kriterinin puanının düşük olma nedenleri araştırılmıştır. Çalışma, Orta Anadolu İhracatçı Birliklerine bağlı olarak Ankara'da faaliyet gösteren, 5.934 adet işletmeden 755 adet işletmeyi dolaylı temsil eden, Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği'ne üye toplamda 301 gümrük müşavirinden 53 gümrük müşaviri ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Gümrük müşavirleri ile yapılan yüz yüze görüşmeler yolu ile nitel analiz yapılmıştır. Verimliliği düşüren etkenler tespit edilerek öneriler sunulmuştur. Öneriler etkinleştirilirse gümrükte yaşanan verimlilik artacaktır.
Özet (Çeviri)
Logistics, which is an important and costly element of international trade, is being taken into consideration more and more by countries. The Logistics Performance Index, as a value that can compare the logistics efficiency and performance of countries among 139 countries, is explained by the World Bank. While this index, which was announced for the first time in 2007, was announced in 2010 and every two years afterwards, it was announced again in 2023 after a break after the Covid-19 epidemic. The index has six criteria. In the index scored in six criteria, the reasons for the low score of Turkey's“efficiency of transactions by customs and other border agencies”criterion, which was low in 2023 and previous years, were investigated. In the study, face-to-face interviews were conducted with 53 customs consultants from a total of 301 customs consultants who are members of the Ankara Customs Brokers Association, indirectly representing 755 enterprises out of 5,934 enterprises operating in Ankara under the Central Anatolian Exporters' Association. Qualitative analysis was conducted through face-to-face interviews with customs brokers. Factors that reduce productivity were identified and suggestions were presented. If the recommendations are activated, the efficiency at the customs will increase.