Primer perkütan translüminal koroner anjiyoplastiuygulanan yaşlı hastalarda trombüs aspirasyonununanjiyografik ve klinik son noktalara etkisi
Effect of thrombus aspiration on angiographic and clinical outcomes in elderly patients with acute st-elevation myocardial infarction undergoing primer perkütan coronary intervention
- Tez No: 813340
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STEMI) için primer perkütan koroner girişim (PKG) sırasında trombüs aspirasyonunun (TA) etkileri çeşitli çalışmalarda değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı vazokonstrüksiyona eğilimi olan ve koroner akım rezervi azalmış yaşlı STEMI hastalarında işlem sonrası sonuçları değerlendirmektir. Yöntem: Primer PKG uygulanan toplam 124 STEMI hastası (≥65 yaş) (%71,2 erkek, %29,8 kadın, ortalama yaş 74 ± 7 yıl) çalışmaya dahil edildi. Hastalar girişimin TA'lı ve TA'sız olmasına göre iki gruba ayrıldı. Akut anjiyografik, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik sonuçlar iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Kırkiki hastaya (%33,8) TA uygulandı. Başlangıçtaki klinik özellikler ve taburculuk öncesi ekokardiyografik özellikler TA(+) ve TA(-) hastaları arasında farklılık göstermedi (ejeksiyon fraksiyonu 37,26 ± 8,91 vs 38,53 ± 11,18, P = 0,558, duvar hareket indeksi 1,69 ± 0,38 vs 1,76 ± 0,37, P = 0,316 , septal E′ 0,058 ± 0,022 vs 0,053 ± 0,015, P = 0,267, E/E′ 11,82 ± 4,30 vs 13,12 ± 5,09, P = 0,370). Akut anjiyografik ve elektrokardiyografik sonuçlar iki grup arasında farklılık göstermedi ancak trombektomi grubunda TIMI düzeltilmiş kare sayısı TA olmayanlara göre biraz daha iyiydi (31,63 ± 16,33 vs 34,97 ± 15,81, P = 0,197, TIMI-3 %88,1 vs %79,3) , P = 0,223, ST segment gerilemesi %81,3'e karşı %70,3, P = 0,250). Sonuçlar: STYME'li yaşlı grupta primer PKG sırasında uygulanan trombektominin işlem sonrası sonuçlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of thrombus aspiration (TA) during primary percutaneous coronary intervention (PCI) for ST-elevation myocardial infarction (STEMI) have been evaluated in several studies. The aim of the present study was to evaluate postprocedural outcomes in elderly STEMI patients who have a tendency for vasoconstruction and decreased coronary flow reserve. Methods: A total of 124 patients (aged ≥65 years) with STEMI who underwent primary PCI (71.2% men, 29.8% women, mean age 74 ± 7 years) were enrolled in the study. Patients were divided into two groups according to intervention with and without TA. Acute angiographic, electrocardiographic and echocardiographic results were compared between the two groups. Results: TA was carried out in 42 patients (33.8%). Baseline clinical characteristics and predischarge echocardiographic features did not differ between TA(+) and TA(–) patients (ejection fraction 37.26 ± 8.91 vs 38.53 ± 11.18, P = 0.558, wall motion index 1.69 ± 0.38 vs 1.76 ± 0.37, P = 0.316, septal E′ 0.058 ± 0.022 vs 0.053 ± 0.015, P = 0.267, E/E′ 11.82 ± 4.30 vs 13.12 ± 5.09, P = 0.370). Acute angiographic and electrocardiographic results did not differ between the two groups, but were slightly better in the thrombectomy group than those without TA corrected TIMI frame count (31.63 ± 16.33 vs 34.97 ± 15.81, P = 0.197, TIMI-3 88.1% vs 79.3%, P = 0.223, ST segment resolution 81.3% vs 70.3%, P = 0.250). Conclusions: Thrombectomy during primary PCI has no effect on postprocedural outcomes in an elderly group with STEMI