Cinsel flört şiddetine yönelik tutum ölçeklerinin geçerlilik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability of the attitudes towards sexual dating violence scale
  1. Tez No: 813350
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Price ve diğerleri (1999, ss. 351-375) tarafından geliştirilen Flört Şiddeti Tutum Ölçekleri'nden Erkeğin Flörtte Uyguladığı Cinsel Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği ve Kadının Flörtte Uyguladığı Cinsel Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği'ni Türkçeye uyarlamak ve geçerlik-güvenirlik analizlerini yapmaktır. Cinsel şiddet, bir partnerin diğerini cinsel ilişkiye zorlaması ve özellikle kendi rızasından daha fazla katılmaya zorlaması hatta mecbur bırakması olarak tanımlanmaktadır (Smith ve Donnelly 2001, ss. 53-64; Cornelius ve Resseguie 2007, ss. 364-375). Straus (1992, ss. 211-237) ise cinsel şiddeti, partnerlerin romantik ilişki içinde oldukları bireyleri istemedikleri cinsel davranışlara zorlaması olarak tanımlamıştır. Uyarlaması yapılan ölçekler ile hem erkeğin hem de kadının flört ilişkisinde uygulamış oldukları cinsel şiddete yönelik tutumlarını belirlemek mümkün olacaktır. Bu şekilde bireylerin flört ilişkisinde yaşamış oldukları cinsel sorunlara yönelik tutumlarından kaynaklı sebepler daha net anlaşılacak ve önleyici tedbirler alınabilecektir. Özellikle çift terapilerinde ve ilişkisel kaynaklı sorunlarda bu ölçekten elde edilecek verilerle daha sağlıklı bir terapi süreci yürütülebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt The Attitudes Towards Dating Violence Scales: The Attitudes Towards Male Sexual Dating Violence Scale and The Attitudes Towards Female Sexual Dating Violence Scale, which were developed by Price et al. (1999, pp. 351-375), and to analyze their validity and reliability. The aim of the study is to adapt the scales to Turkish, to reveal the harmony with the culture, and as a result, to obtain more reliable results. Straus (1992, pp. 211-237) defined sexual violence as forcing individuals with whom they are in a romantic relationship to engage in undesirable sexual behavior. It is defined as one partner forcing the other to engage in sexual intercourse and especially forcing or even compelling them to participate more than their own consent (Smith and Donnelly 2001, pp. 53-64; Cornelius and Resseguie 2007, pp. 364-375). With the adapted scales, it will be possible to determine the attitudes of both men and women towards sexual violence in their dating relationship. In this way, the reasons arising from the attitudes of the individuals regarding the sexual problems they have experienced in the partner relationship will be understood more clearly and preventive measures can be taken. Especially in couple therapies and relational problems, a healthier therapy process can be carried out with the data to be obtained from this scale.