A mixed-methods study on exploring the attitudes of pre-service EFL teachers towards language learning through social media
İngilizce öğretmeni adaylarının sosyal medya aracılığıyla dil öğremine yönelik tutumlarının belirlenmesi üzerine bir karma yöntem çalışması
- Tez No: 813396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sosyal Medya'nın (SM) dil öğrenimi dahil olmak üzere her alanda, popülerliğini göz önünde bulundurarak ve İngilizce öğretmeni adaylarının öğrenci olarak tutumlarının önemini dikkate alarak, bu çalışma, İngilizce öğretmeni adaylarının SM aracılığıyla dil öğrenimine yönelik tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, daha kapsamlı bir anlayış sağlamak için, nitel ve nicel veriyi entegre eden bir açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımı uygulanmıştır. Veri toplamak için, İngilizce öğretmeni adaylarının tutumlarını belirlemek amacıyla geliştirilmiş bir anket, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi bölümünden 188 İngilizce öğretmeni adayına uygulanmıştır. Sonraki aşamada, anketin sonuçlarına göre belirlenen mülakat bölümü, bu katılımcılardan 11'iyle gerçekleştirilmiştir. Nicel bölümün sonuçları, betimleyici ve çıkarımsal istatistikler aracılığıyla analiz edilmiş ve katılımcıların çoğunluğunun, özellikle dinleme ve okuma becerileri ve kelime dağarcığı gelişimi konusunda, SM aracılığıyla dil öğrenmeye karşı güçlü olumlu tutumlar sergilediği belirlenmiş ve tutumlarının cinsiyete göre önemli bir fark göstermediği görülmüştür. Ek olarak, SM'yi daha sık kullananların diğer kullanıcılara göre daha olumlu tutumlara sahip oldukları ortaya koyulmuştur. İçerik analizi ile değerlendirilen görüşmelerin sonuçları ise nicel kısımda elde edilen bulguların altında yatan birçok nedeni ortaya çıkarmıştır. Mevcut çalışma, müfredat tasarımcılarına ve öğretmen eğitimcilerine, İngilizce öğretmeni adaylarının dil gelişimi için daha fazla SM fırsatı sunmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the popularity of Social Media (SM) in every field, including language learning and the importance of the attitudes of pre-service EFL teachers in their language learner personas, this study aims to explore the attitudes of pre-service EFL teachers towards language learning through SM. With this aim, to provide a more comprehensive and nuanced understanding of the research topic, an explanatory sequential mixed-method design which integrates qualitative and quantitative data was implemented. Hence, to collect data, initially, a standardized questionnaire with several categories designed specifically for exploring the attitudes of pre-service EFL teachers was answered by 188 pre-service EFL teachers from the ELT department of a public university in Turkey. Next, the interview part which was determined by the results of the questionnaire was carried out with 11 of those participants. The results of the quantitative part analyzed through descriptive and inferential statistics indicated that the majority of the participants had strong positive attitudes towards language learning through social media specifically towards receptive skills and vocabulary development. Furthermore, gender was not a determining factor for the attitudes of the pre-service teachers in this regard. Additionally, those who utilized SM more frequently had more affirmative attitudes compared to other users. Evaluated through content analysis, the results of the interviews, on the other hand, yielded several underlying reasons for the findings of the quantitative part. Based on these outcomes, the present study puts forward invaluable justifications for curriculum designers and teacher educators to provide more room for SM for language development of pre-service EFL teachers.