Feminist pedagoji bağlamında sanat eğitimi
Art education in the context of feminist pedagogy
  1. Tez No: 813403
  2. Yazar: EMİNE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR EVREN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Eğitim alanı yaşanılan çağın ihtiyaçları doğrultusunda farklı pedagojik yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır. Sanat eğitimi çağdaş yapısı gereği bu ihtiyaçlara hızla uyum sağlayarak yeni pedagojik yaklaşımlara alan açmaktadır. Çağdaş yöntemler içerisinde ele alınan feminist pedagoji uluslararası alanyazında oldukça fazla araştırılan ve uygulanan yaklaşımlardandır. Fakat ulusal alanyazında feminist pedagojinin sanat eğitiminde uygulanmasına ilişkin araştırmalar sınırlı sayıda görülmektedir. Araştırmada alanyazında ki bu eksiklikten yola çıkarak feminist pedagoji yaklaşımının sanat eğitimi ile ilişkilendirilmesi üzerine kuramsal bir çerçeve oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında feminist pedagojinin sanat eğitimine yansımaları geniş bir perspektiften ele alınarak ilgili literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda çeşitli uygulama örnekleri sunulmuştur. Böylece ulusal alan yazında feminist pedagoji ve sanat eğitimi konusu üzerine az sayıda yapılmış olan araştırmalara ek yeni bakış açıları sunulması hedeflenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinin sanat eğitiminde feminist pedagoji yaklaşımına ilişkin görüşleri alınmıştır. Temel nitel araştırma yönteminin benimsendiği araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme soruları iki uzman tarafından revize edilerek kullanılmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre sanat eğitiminin feminist pedagojiyi uygulamak için uygun bir temel oluşturduğu, görsel sanatlar eğitiminde feminist pedagojik yöntemin gerekli ve önemli bulunduğu, öğrenme ortamı ve öğrenci açısından faydalı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of education needs different pedagogical approaches in line with the needs of the age. Due to its contemporary structure, art education rapidly adapts to these needs and opens up space for new pedagogical approaches. Feminist pedagogy, which is dealt with in contemporary methods, is one of the approaches that has been extensively researched and applied in international literature. However, there are limited studies on applying feminist pedagogy in arts education in the national literature. Based on this gap in the literatüre, the aim is to create a theoretical framework on the association of the feminist pedagogy approach with art education. In the first stage of the research, the reflections of feminist pedagogy on art education were handled from a broad perspective, and various application examples were presented in line with the information obtained from the relevant literature. Thus, it is aimed to present new perspectives in addition to the limited research currently available on feminist pedagogy and arts education within the national literature. In the second stage of the research, the opinions of Anadolu University, Fine Arts Education Department faculty members on the feminist pedagogy approach in art education were taken. In the research, in which the basic qualitative research method was adopted, semi-structured interview questions were revised and used by two experts and the obtained data were analyzed by the descriptive analysis method. Following the research, it has been concluded that the current structure of art education is a suitable basis for applying feminist pedagogy, the feminist pedagogical method is necessary and important in visual arts education, and feminist pedagogy is beneficial for the learning environment and students in visual arts education.