Düzenli günlük yazmanın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of diary writing on primary school 4th grade students' writing skills
  1. Tez No: 813404
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli günlük yazmanın ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırma yarı deneysel desenlerden kontrol gruplu ön test-son test deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları Eskişehir Tepebaşı İlçesinde bulunan iki farklı ilkokulda okuyan 102 öğrencidir. Araştırma öncesinde deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere yazma becerileri ölçülmüştür. Daha sonra deney grubundaki öğrencilere iki ay boyunca düzenli olarak günlük yazmaları istenmiştir. İki ayın sonunda deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin yazma becerileri yeniden ölçülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Yazma Becerisi Gözlem Formu (Şahin, 2021)”,“İlkokul 4. Sınıf İçin Yazılı Anlatım Kontrol Listesi (Kuşdemir ve Bulut, 2018)”“İlkokul Öğrencilerinin Yazdığı Metinleri Yazım ve Noktalama Olarak Değerlendirmede Kullanılabilecek Puanlama Yönergesi (Kuşdemir ve Bulut, 2018)”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda düzenli günlük tutan deney grubu öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri ve yazdıkları metinleri biçimsel olarak iyileştirme düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde gelişme olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen yazım ve noktalama kuralları ile harflerin yazılış biçimi gibi hata düzeyinde deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elde edilen bulguların günlük yazmanın yazma becerileri üzerindeki etkileri üzerindeki etkilerinin incelendiği alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of diary writing on the writing skills of 4th grade primary school students. The study was conducted using a quasi-experimental design with a control group pretest-posttest design. The participants of the study were 102 students studying in two different primary schools in Tepebaşı District of Eskişehir. Before the research, writing skills of the students in the experimental and control groups were measured. Then, the students in the experimental group were asked to write a diary regularly for two months. At the end of two months, the writing skills of the students in the experimental and control groups were measured again. The“Writing Skill Assessment Form (Şahin, 2021)”,“Written Expression Checklist for Primary School 4th Grade (Kuşdemir & Bulut, 2018)”and“Scoring Instruction that can be used to evaluate the texts written by primary school students in terms of spelling and punctuation (Kuşdemir & Bulut, 2018)”were used as data collection tools. As a result of the research, it was concluded that there was a significant improvement in the written expression skills and the level of formal improvement of the texts written by the experimental group students who kept a regular diary compared to the control group. On the other hand, no significant difference was found between the experimental and control groups at the level of errors such as spelling and punctuation rules and the way letters are written, which are thought to be due to lack of knowledge. We think that the findings obtained will contribute to the literature examining the effects of journaling on writing skills.