İran'da sanat eğitimi: Geçmişten günümüze ilk, orta ve lise odaklı bir bakış
Art education in Iran: A primary, middle and high school focused look from past to present
- Tez No: 813425
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR SOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, 2023 yılı itibarı ile günümüz İran'ın, yani İran İslam Cumhuriyeti'nin örgün eğitim sistemindeki okullarına ve o okullarda uygulanan sanat eğitimine odaklanmıştır. Bu doğrultuda, İran kültür ülkesinin, derin tarihi tanıklıkla gelen sanat eğitimi, genel eğitim üst çerçevesi altında ve genel eğitimin içinde ülkedeki kültürel birikimden gelen bir öğe olarak ele alınmıştır. Ele alınan sanat eğitimi öğesi değerlendirilirken, ülkedeki politik geçmiş ve o an dünyada var olan durum dikkate alınmıştır. Bu doğrultuda, ülkede yayımlanan birçok Farsça makale incelenmiş, aynı zamanda başta İngilizce metinler ve diğer birçok dilden alıntılar yapılarak bu konuda güçlü deliller ile tezin yapısı sağlamlaştırılmıştır. Ülkedeki sanat eğitiminin yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi bütün bu kaynakların oryantasyonu ile bir bütün oluşturacak biçimde düzenlenmiştir. Kaşgarlardan başlayıp, günümüz İslam Cumhuriyeti dönemine kadar süren süreçte ülkedeki sanat eğitiminin durumunu yönlendiren, politik sebeplerin de içinde olduğu, birtakım olgular incelenmiştir. Araştırma sonucunda incelenen makaleler yoluyla İran'da verilen sanat eğitiminin programı uygulayanlar tarafından çok ciddiye alınmadığı gözlemlenmiştir . Ayrıca diğer birçok ülkede verilen sanat eğitimi müfredatı da ilgili makaleler yoluyla İran ile karşılıklı olarak değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçta İran' ın İslami değerlere ve geleneklerine bağlı bir eğitim süreci tasarladığı görülmüştür. Bu değerlerin 1979 İslam Devrimi ardından daha da fazla önem kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the schools in the formal education system of today's Iran, the Islamic Republic of Iran, as of 2023, and the arts education applied in those schools. Accordingly, the art education of the Iranian cultural country, which comes with deep historical testimony, is handled as an element coming from the cultural accumulation of the country, under the upper frame of general education .While evaluating the art education element, the political past in the country and the current conjuncture in the world were taken into account. In this context, many Persian articles published in the country were examined, and the structure of the text was strengthened by quoting from the foremost English texts and many other languages. The 300-year history of art education in the country has been organized in such a way as to form a whole with the orientation of all these resources. In the process starting from Kashgars and continuing until today's Islamic Republic, some facts, including political reasons, which direct the state of art education in the country, have been examined. Through the articles examined as a result of the research, it has been observed that the art education given in Iran is not taken very seriously by those who implement the program. In addition, the arts education curricula given in many other countries were also evaluated mutually with Iran through related articles. As a result, it was seen that Iran designed an education process based on Islamic values and traditions. It was seen that these values gained even more importance after the 1979 Islamic Revolution.