The relationship between corporate social responsibility and employee job satisfaction: A case study of contracting companies in Iraq
Kurumsal sosyal sorumluluk ve çalışanların iş tatmini ilişkisi: Irak'ta müteahhitlik şirketlerine ilişkin bir vaka çalışması
- Tez No: 813469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, kurumsal sosyal sorumluluk ile çalışanların iş tatmini arasındaki ilişkinin etkisini incelemektir: Irak'taki müteahhitlik şirketleri örneği. Çalışmanın özel amacı, KSS ile çalışanların iş tatmini arasındaki bağlantıları incelemektir. Araştırma, Irak'taki müteahhitlik şirketlerinden 175 katılımcıdan rastgele bir örneklem ve nicel bir teknik kullanarak veri topladı. Araştırma, amaca ulaşmak için tanımlayıcı, korelasyon ve regresyon analizi kullanmıştır. Sorumlu rekabet stratejileri uygulayan sekiz şirketle ilgili bu ampirik nitel çalışma, alandaki lider şirketlerin KSS'yi uygulamada nasıl çerçevelendirip yönettiklerine odaklanarak kurumsal sosyal sorumluluk yönetimi literatürüne katkıda bulunuyor. Çalışma, bu şirketlerin sosyal ve çevresel uygulamalarından önemli bir değer ürettiklerini, ancak derecesinin ve odak noktasının şirketten şirkete değiştiğini ortaya koyuyor. Şirketlerin her biri, kurumsal kimliğe en iyi uyan bir KSS stratejisi geliştirmeye odaklanıyor gibi görünüyor; bu, sosyal ve çevresel stratejileri firmanın temel rekabet edebilirlik faktörlerine odaklamak anlamına geliyor. Çalışma ayrıca, şirketlerin yönetmesi gereken KSS'nin doğasında var olan bazı paradokslar olduğunu ve KSS ile iş hedefleri arasındaki gerilimi temsil eden sorumlu rekabet edebilirlik paradoksunun, sekiz şirketin bu paradoksu kabul ederek ve teşvik ederek yönettiği durumlarda özellikle zorlayıcı olduğunu öne sürüyor. firmanın kimliğinin bir parçası haline getirir. Bu çalışmadan elde edilen ana sonuç, bu sekiz şirketin, sorumlu bir kimlik ve itibar etrafında anlatılar inşa ederek, stratejik bir odaklanmaya ve KSS'nin doğasında var olan paradoksların kabulüne işaret ederek, sorumlu rekabet gücünü yönettikleridir. Son olarak, çalışma, bu sekiz şirketin, bazı merkezi kurumsal nitelikleri, stratejik fikirleri ve stratejik varlıkları içeren, bu anlatıları sabitlemek ve geliştirmek için kullandıkları on özelliği paylaştığını gösteriyor. Bu araştırma, bu on özelliği paylaşarak, KSS yönetimi literatürünü daha da geliştirmeyi ve aynı zamanda refleksif uygulayıcılara yol gösterici bir kavramsal çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the effect of the relationship between corporate social responsibility and employee job satisfaction: a case study of contracting companies in Iraq. The study's particular goal is to examine the connections between CSR and employee job satisfaction. The research collected data from 175 respondents from the contracting companies in Iraq using a random sample and a quantitative technique. To achieve the goal, the research employed descriptive, correlation, and regression analysis. This empirical qualitative research of five firms that have implemented responsible competitiveness strategies contributes to the literature on corporate social responsibility management by concentrating on how industry leaders conceptualize and manage CSR in practice. The analysis reveals that these businesses derive significant value from their social and environmental activities, while the degree and emphasis differs from business to business. Each company focuses on building a CSR strategy that complements its organizational identity, which involves focusing social and environmental initiatives on the company's primary competitiveness characteristics. The study also suggests that there are paradoxes inherent to CSR that companies must manage, and that the responsible competitiveness paradox, which represents the tension between CSR and business goals, is particularly challenging. Five companies manage this paradox by embracing and fostering it, thereby incorporating it into their corporate identity. This study's primary finding is that these five organizations manage responsible competitiveness by developing narratives around a responsible identity and reputation, suggesting a strategic emphasis and an acceptance of inherent contradictions in CSR. In conclusion, the study reveals that these five organizations share 10 qualities that they employ to anchor and develop their narratives, such as core corporate features, strategic concepts, and strategic assets. By highlighting these ten traits, this study intends to advance CSR management literature and provide a conceptual framework for reflective practitioners.