Strategic planning of Turkish textile sector
Türk tekstil sektörünün stratejik planlaması
- Tez No: 81348
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
KISA ÖZET Türkiye Tekstil Sektörünün Stratejik Planlaması hazırlayan Ümit Dane Bu çalışma, yeni global ticaret sisteminde, Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin uzun dönem kalıcılığını garanti altına alacak bir strateji belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu tez çalışmasında savunulan hipotez, Türk firmalarının başkaları için fason üretim yapmayı bırakıp kendi tasarım ve markalarını yaratmaları, ve uzun dönemde dünyadaki moda akımlarına yön vermeleri gerektiği yönündedir. Çalışma üç ana kısımdan oluşuyor. Çalışmanın ilk kısmı tarihsel bölümleri içeriyor: dünya ve Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörünün tarihçesi, Asya Krizi'nin tekstil ve hazır giyim sektörleri üzerindeki etkisi; ikinci bölüm, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü için Kuvvetli, Zayıf yönler, Fırsatlar ve Tehlikeler Analizini, Kritik Başarı Faktörlerini ve Stratejiyi içeriyor; üçüncü bölümde ise yedi Türk firması ile yapılan görüşmelerin sonuçları tartışılıyor. Çalışma, Türk firmalarının tasarım, marka ve modaya yönelmeleri gerektiğinin bir daha üzerine basarak son buluyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Strategic Planning of Turkish Textile Sector by Ümit Dane This study has been prepared with the goal of determining a strategy for the Turkish textile and ready wear sectors that would secure their long term viability in the new global system. The hypotheses defended by this thesis is that Turkish firms should move away from producing for outsourcing firms and should move towards creating their own designs, brands and lead fashion trends around the world in the long run. The study is made up of three main sections. The first part of the study consists of historical sections: History of world and Turkish textile and ready wear sectors, and the Effects of the Asian Crises on textile and ready wear sectors; the second section is the Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats Analysis (SWOT Analysis) for the Turkish textile and ready wear sectors along with the discussion of the Critical Success Factors and discussion of the strategy; the third section of the study is based upon the discussion of the findings of in depth interviews that have been conducted with seven Turkish firms. The study concludes with a conclusion that reemphasizes the idea that Turkish firms should move towards design, brand and fashion. IV