Futbolcularda bel ağrısının ve motor kontrol etkileniminin sportif performansa etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of low back pain and motor control influence on sports performance in football players
  1. Tez No: 813515
  2. Yazar: CANSU AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Futbol, farklı yetenek seviyelerine sahip erkekler ve kadınlar, çocuklar ve yetişkinler tarafından oynanan en popüler spordur. Bel ağrısı, profesyonel sporcular da dahil olmak üzere dünya nüfusunun %60-90'ını etkileyen ve giderek artan önemli bir sorundur. Elit futbolcularda, bel ağrısı en yaygın dördüncü rahatsızlıktır ve en sık bildirilen aşırı kullanım yaralanmasıdır. Bel ağrısı öyküsü olan çoğu futbolcu bel ağrısı öyküsü olmayan oyunculara kıyaslandığında lumbopelvik bölgenin motor kontrolünde değişmeler gözlenmiştir. Ancak motor kontol değişiminin olup olmamasının ve motor kontrolün etkilenim seviyesinin futbolcularda performans için önemli parametreler olan gövde enduransına, stabilitesine, çevikliğe, statik ve dinamik dengeye ve kinetik zincire etkileri bilinmemektedir. Futbolcularda erken dönemde bu değişimlerin belirlenmesi sportif performansın yaralanmalarla kesintiye uğramasını önlemek ve sportif kariyerin sürekliliğini sağlamak adına önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda bu çalışmada motor kontrol etkileniminin performans parametreleri üzerine etkisi değerlendirilecektir. Çalışmaya en az üç yıldır futbol oynayan, iki haftadan uzun süre sahadan uzak kalmamış, 16 yaş üzeri en az 60 gönüllü sporcunun dahil edilmesi planlanmıştır. Çalışmaya katılan tüm sporculardan aydınlatılmış onam formu alındıktan sonra demografik bilgileri kaydedilecektir. Bel ağrısına bağlı özür değerlendirmesi Oswestry Fonksiyon anketi ile, kas iskelet sistemi problemleri Nordic Kas İskelet Sistemi anketi ile, spora katılım isteği Sporda Güdülenme Ölçeği- 2 ile değerlendirilecektir. Sporcuların motor kontrol düzeyleri Motor kontrol test bataryası (MKTB) ile, Kor bölgesinin stabilitesi Sahrmann's core stability testle, kor bölgesindeki kasların enduransı spora özel endurans plank testi ve yan köprü endurans testi ile, statik denge stand stork test ile, dinamik denge alt kadran y denge testi ile, postüral değişimleri Corbin Postür Değerlendirme Ölçeği ile, çeviklik modifiye hexagon testi ile, kinetik zincir ise fonksiyonel hareket analizi ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Football is the most popular sport played by men and women, children and adults of different skill levels. Low back pain affects 60-90% of the world's population, inculuding professional athletes, and it is an increasing problem. In elite football players, low back pain is the fourth most common injury and the most frequently reported overuse injury. When compared football players have a history of low back pain to players have not history of low back pain, changes in lumbopelvic motor control observed. However, the effects of motor control changes on trunk endurance and stability, agility, static and dynamic balance and kinetic chain, which are important parameters for performance in football players, are unknown. Determining these changes in football players in the early period is important to prevent sports performance interruption because of injuries and to provide consistency of the sports career. To this knowledge, in this study the effects of motor control changes on the performance parameters will be evaluated. At least 60 volunteer athletes who playing football at least 3 years, not away from field more than 2 weeks, 16 years and older are planned to include this study. All participating athletes in this study will be signed an informed consent form then their demographic information will be recorded. To evaluate disability due to low back pain, musculoskeletal problems and the willingness to participate in sports will be used the Oswestry Disability İndex, the Nordic Musculoskeletal System questionnaire and the Sport Motivation Scale-2, respectively. The motor control levels of the athletes will be assesed with the motor control test battery (MCTB), the core stability with the Sahrmann's core stability test, core muscles endurance with the sport-specific endurance plank test and side bridge endurance test, the static balance with the stand stork test, the dynamic balance with the lower quadrant y balance test, postural changes with the Corbin Posture Rating Scale, the agility with the modified hexagon test, and the kinetic chain with the functional movement screen.