İhracatçı firmaların marka değeri üzerine ekonometrik model
Brand value of exporter companies on the econometric model
- Tez No: 813542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz rekabet koşulları içerisinde uluslararası piyasalara açılmak isteyen firmaların varlıklarını koruyup sürekli kılmaları, ürünlerini markalaştırarak satışa sunmalarından geçmektedir. Güçlü markaya sahip olma, yüksek rekabet ortamlarında firmaların ihracatlarını artırmalarını sağlayacak en önemli konulardan biridir. Markanın soyut bir varlık olmasına karşın, somut maddi karşılıklara sahip olduğu gerçeği, onun ölçülmesini gerekli hale getirmiştir. Böylece marka değeri çeşitli ölçüm yöntemleriyle hesaplanarak, farklı değerleme modelleri ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı, firmaların marka değeri ile özellikle ihracat ve seçilmiş finansal tablo unsurları arasındaki bağı araştırmaktır. Tez çalışmasında BİST 100'de işlem gören 24 imalat sanayi firmasının marka değerleri ile ihracat ve seçilmiş finansal rasyoları arasındaki ilişki Panel Tobit Yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler neticesinde firmaların marka değerleri ile ihracat, ödenmiş sermaye ve hisse senedi getirisi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. İhracatın marka değerini arttırdığı bilgisine dayanarak, firmaların ihracat yönetiminde marka değerini arttırıcı, geliştirici yatırımlara yönelmeleri gerektiği hususu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays competitive terms, businesses that want to expand into foreign markets should offer the market with their goods market by branding to protect and maintain their assets. Having a strong brand is one of the most crucial matters that will enable companies to increase their exports in highly competitive environments. Although the brand is an immaterial asset, the fact that it has concrete, material equivalents has made it necessary to measure it. Thus, brand value has been calculated by various measurement methods and different valuation models have been revealed. This study aims to investigate the intercourse among the brand value of companies and especially exports and chosen financial statement ingredients. The Panel Tobit Method was used in the study to investigate the association among the brand values of 24 manufacturing industry businesses traded on the BIST 100 and their export and chosen financial ratios. As a consequence of the research, substantial and positive intercourse was found among the brand values of the companies and their export, paid-in capital and stock returns. Based on the knowledge that exports increase brand value, it emerges that companies should turn to investments that increase and develop brand value in export management.