Beslenme korkusu anketi – ebeveyn raporu'nun geliştirilmesi ve ebeveynlerin besleme korkusu şiddeti ile ilişkili olan faktörlerin belirlenmesi
Development of the 'fear of feeding questionnaire – parent report' and determination of factors associated with parents' feeding fear severity
- Tez No: 813559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN SEREL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; nörolojik bozukluğu olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarını besleme ile ilgili korkularını ölçen Beslenme Korkusu Anketi-Ebeveyn Raporu (BKA-ER) isimli anketi geliştirmek, anketin kapsam, ölçüt ve ayırt edici geçerliliği, iç tutarlılık ile test-tekrar test güvenilirliğini saptamak ve ebeveynlerin çocuğunu besleme korkusu şiddeti ile ilişkili olan faktörleri belirlemektir. Çalışmamızda nörolojik bozukluğa sahip yaş ortalaması 84,06±28,07 ay olan çocuk ve ebeveynleri (n=90) çalışma grubunu, yaş ortalaması 92,20±30,06 ay olan tipik gelişim gösteren çocuk ve ebeveynleri kontrol grubunu (n=60) oluşturdu. BKA-ER madde havuzunun oluşturulmasında; literatür, klinik deneyim ve ebeveyn bildirimleri kullanıldı. Kapsam geçerliliği uzman görüşleri doğrultusunda 'Kapsam Geçerlilik İndeksi' ile hesaplandı. İç tutarlılık için Cronbach's α katsayısı kullanılırken, test-tekrar test güvenilirliği için çalışma grubunda yer alan ebeveynlerin 1 hafta ara ile yanıtladığı BKA-ER puanları arasındaki ilişki incelendi. Ölçüt geçerliliği için BKA-ER puanları ile Nordik Orofasiyal Tarama Testi, Yutma Bozukluğu Anketi (Dysphagia Disorder Survey, DDS), disfaji limiti ile Beslenme/Yutma Etki Anketi (Turkish version of Feeding/Swallowing Impact Survey, T-FS-IS) skorları arasındaki ilişkiye; ayırt edici geçerlilik için gruplar arası puan dağılımlarına bakıldı. Besleme korkusu şiddeti ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi için 'Stepwise multiple lineer regresyon modeli' kullanıldı. BKA-ER 'Kapsam Geçerlilik İndeksi' 0,92 olarak belirlendi. Cronbach's α değeri test için 0,966, tekrar test için 0,969 olmak üzere yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
. The aim of this study is to develop the questionnaire called Fear of Feeding Questionnaire-Parental Report (FFQ-PR), which measures the fears of parents of children with neurological disorders about feeding their children, to determine the content, criterion and discriminant validity, and internal consistency and test-retest reliability of the questionnaire, and to determine the factors associated with the severity of parents' fear of feeding their child. In our study, children with neurological disorders with a mean age of 84.06±28.07 months and their parents (n=90) as study group, and typical developing children with a mean age of 92.20±30.06 months and their parents (n=60) as control group were included. In the creation of the FFQ-PR item pool, literature, clinical experience and parental notifications were used. Content validity was calculated with the 'Content Validity Index' in line with expert opinions. Cronbach's α coefficient was used for internal consistency, the relationship between the FFQ-PR scores answered by the parents in the study group with a 1-week interval was examined for test-retest reliability. For criterion validity, the relationship between FFQ-PR scores and Nordic Orofacial Screening Test, Dysphagia Disorder Survey (DDS), dysphagia limit and Feeding /Swallowing Impact Survey (Turkish version of Feeding/Swallowing Impact Survey, T-FS-IS) scores, for discriminant validity, the score distributions between groups were examined. A 'Stepwise multiple linear regression model' was used to determine the factors associated with the severity of the fear of feeding. The 'Content Validity Index' of FFQ-PR was determined as 0.92. The Cronbach's α value was found to be high with 0.966 for test and 0.969 for retest.