Okul çağındaki serebral palsili çocuklarda üst ve alt ekstremite kas kuvvetinin yaşam kalitesi ve katılıma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of upper and lower extremity muscle strength on quality of life and participation in school-age children with cerebral palsy
  1. Tez No: 813592
  2. Yazar: ANIL SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üst motor nöron lezyonu, Serebral Palsili (SP) çocuklarda aktivite, katılım seviyesi ve yaşam kalitesini etkileyen çok çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Çalışmanın amacı, okul çağındaki SP'li çocukların üst ekstremite ve alt ekstremite kaslarının kuvvetinin İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (ICF) çerçevesinde belirlenen aktivite, katılım ve yaşam kalitesi parametrelerinde bir faktör olup olmadığını değerlendirmek ve tipik gelişen yaşıtlarına göre alt ve üst ekstremite kas kuvvetindeki farkı ortaya koymaktı. Bu amaçla, SP tanısı almış, 6-12 yaş aralığında 105 çocuk (n: 105, X̅±SS: 9,002,01 yıl) ve 5 tipik gelişim gösteren çocuk (n: 35, X̅±SS: 9,00±2,03 yıl) çalışmaya dahil edildi. SP'li ve tipik gelişim gösteren çocukların alt ve üst ekstremite kas kuvvetlerinin ölçümü el dinamometresi ile yapıldı. Aktivite düzeyi Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri Bilgisayar versiyounu (PEDI-CAT), katılım seviyesi Yaşam Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Anketi (LIFE-H), yaşam kalitesi Serebral Palsi Yaşam Kalitesi Anketi (CP QOL) ve Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI) ile bütüncül bir şekilde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Upper motor neurone lesion can cause a wide range of problems affecting activity, participation status and quality of life in children with cerebral palsy (CP). The aim of this study was to evaluate whether upper and lower extremity muscle strength is a factor in the activity, participation and quality of life parameters determined within the framework of the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) in school-age children with CP and to reveal the difference in upper and lower extremity muscle strength compared to typically developing peers. For this purpose, 105 children (n:105, mean+SD:9.002.01 years) aged 6-12 years with CP and 5 typically developing peers (n:35, mean+SD ±SS:9.00±2.03 years) were included in the study. Upper and lower extremity muscle strength of children with CP and typically developing children were measured by hand dynamometer. Activity level was assessed using The Pediatric Evaluation of Disability Inventory Computer version (PEDI-CAT), participation level was assessed using the Assessment of life habits (LIFE-H), quality of life was assessed using the Cerebral Palsy Quality of Life Questionnaire (CP QOL) and the Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI).