7-16 yaş serebral palsili çocuklarda serebral görme bozukluğu ile ilişkili değerlendirme süreçlerinin oluşturulması
Motor-based application process for cerebral visual impairment-related questionnaires for school-age children with cerebral palsy
  1. Tez No: 917395
  2. Yazar: ERAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI, PROF. DR. ZÜHAL ÖZEN TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Göz Hastalıkları, Occupational Therapy, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, okul çağındaki Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda Serebral Görme Bozukluğu (SGB) ile ilgili ölçeklerin psikometrik özelliklerini inceleyerek, ergoterapistler ve alanda çalışan diğer uzmanlar için motor işlevselliğe dayalı bir uygulama süreci önermeyi amaçlamıştır. Çalışmaya toplam 288 SP'li çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm çocukların SGB'ye sahip olma durumları klinik karar verme süreci ve SGB Motor Ölçeği (SMÖ) kullanılarak belirlenmiştir. Çocukların günlük görsel performansı, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) göz önünde bulundurularak SGB Envanteri ve İşlevsel Görme Ölçeği (İGÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. SMÖ'nün duyarlılığını ve özgüllüğünü belirlemek için Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi uygulanmıştır. SGB Envanteri ve İGÖ'nün yapı geçerlilikleri Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ile araştırılmıştır. Uygulama sürecinin uygunluğu, SGB Envanteri ve İGÖ'den elde edilen faktör puanlarının görsel fonksiyon sınıflandırma sistemini yordama performansı ile incelenmiştir. SMÖ için yürütülen ROC analizi sonucu SMÖ KMFSS I-III formu için 0,89 özgüllük ve 0,94 duyarlılık elde edilirken, KMFSS IV-V formu için 0,92 özgüllük ve 0,97 duyarlılık saptandı. SGB Envanteri için yürütülen AFA, varyansın %53'ünü açıklayan dört faktörlü bir çözüm önerdi. Öte yandan İGÖ için yürütülen AFA ise varyansın %71'ini açıklayan tek faktörlü bir yapı önerdi. İGÖ'nün tek faktörlü yapısı ve SGB Envanteri'nden çıkarılan iki faktör görsel işlevselliği sırasıyla %57-88 ve %51-67 aralığında öngördü. Sonuç olarak, KMFSS göz önünde bulundurularak uygulanan SGB ile ilgili spesifik anketler, ergoterapistler için günlük görsel performansı değerlendirmede değerli araçlar olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the psychometric properties of questionnaires related to cerebral visual impairment (CVI) in school-age children with cerebral palsy (CP) and to propose a motor functioning-based application process for occupational therapists and other specialists working in the field. A total of 288 children with CP were included in the study. The presence of CVI in all children included in the study was determined using the clinical decision-making process and the CVI Motor Questionnaire (CVI-MQ). The daily visual performance of the children was assessed using the CVI Inventory and the Functional Vision Questionnaire (FVQ), considering the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Receiver operating characteristic (ROC) analysis was applied to determine the sensitivity and specificity of CVI-MQ. The construct validity of the CVI Inventory and FVQ was investigated by Exploratory Factor Analysis (EFA). The appropriateness of the application process was examined by the performance of the factor scores obtained from the CVI Inventory and FVQ in predicting the visual function classification system. As a result of the ROC analysis conducted for the CVI-MQ, a specificity of 0.89 and a sensitivity of 0.94 were obtained for the CVI-MQ GMFCS I-III form, while a specificity of 0.92 and a sensitivity of 0.97 were found for the GMFCS IV-V form. The EFA conducted for the CVI Inventory suggested a four-factor solution explaining 53% of the variance. On the other hand, EFA conducted for the FVQ suggested a one-factor structure explaining 71% of the variance. The one-factor structure of the FVQ and the two factors extracted from the CVI Inventory predicted visual functioning in the range of 57-88% and 51-67%, respectively. In conclusion, it was found that specific questionnaires related to CVI, administered with the GMFCS in mind, can be valuable tools for occupational therapists to assess daily visual performance.