The Partial norm study of the perception of psychological maltreatment inventory for adolescents
Anne-baba-genç ilişkileri envanterinin kısmi norm çalışması
- Tez No: 81363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Anne/Baba-Genç İlişkileri Envanterinin Kısmi Norm Çalışması Hande Kılınç Bu çalışmanın amacı, Anne/Baba -Genç İlişkileri Envanterinin kısmi norm çalışmasını yönetip güvenilirliğini destekleyen yeni veriler sağlamaktır (Vardar & Erkman 1994) Bu envanterin Anne ve Baba formu olmak üzere yüzer maddelik iki tane formu vardır. Çalışmanın örneklem grubu herbiri bir sosyo-ekonomik düzeye denk gelebilen İstanbul'daki altı liseden alınan ortalama yaşları 16.58 olan 425 öğrenciden oluşmaktadır. Envanterin iç tutarlılığını ölçmek için madde- toplam ve madde-alt ölçek korelasyonları hesaplandı. Envanterin iç tutarlılığı Cronbach Alfa Katsayısı kullanılarak ölçüldü. Madde- toplam ve madde-altölçek korelasyonu anne formunda 1,3,6,38,51. sorular ve baba formunda 1,6,18,75. soruların dışındakiler için.20 den yüksek çıktı. Alfa katsayıları alt ölçekler için.68 ve.91 arasında ve POPMIFA-M için.956 ve POPMIFA-F için.960 olarak bulundu. Test-tekrar test süreci için herbir sosyo-ekonomik düzeyden bir okul alınmak üzere toplam 146 öğrenciye bir ay sonra envanter tekrar dağıtılmıştır. POPMIFA'nın kısmi normları ortalama, varyans, ve yüzdelikler olarak yaş, cinsiyet, ailenin eğitim durumu, okulun sosyo-ekonomik durumu, ve öğrencilerin sömestr not ortalamaları gibi demografik değişkenlere göre hesaplanmıştır. Yaş, cinsiyet, ailenin eğitim durumu, okulun sosyo-ekonomik durumu gibi değişkenlerde anlamlı farklılıklar bulunurken öğrencilerin sömestr not ortalamasında fark bulunamamıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Partial Norm Study of The Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents by Hande Kılınç The aim of the present study is to provide further evidence for the reliability of the Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents (POPMIFA) (Vardar & Erkman, 1994) and to conduct the partial norm study of the tool. The instrument has Mother and Father forms and each form contains 100 items. The sample of the present study consisted of 425 students within the age range of 144© and 18.3, whose avarage age was 16.58 drawn from six high schools of three different socioeconomic levels (SES) (low- middle- high) in Istanbul. In order to determine the internal consisteny of the tool, item-total, item-subscale correlations and Cronbach Alpha Correlation Coefficients were calculated. The item-total and item-subscale correlations were all above.20 except for items 1,3,6,38,51 in POPMIFA-M and 1,6,18,75 in POPMIFA-F. Alpha coefficients for the subscales ranged between.68 and.91 while it was found to be.956 for POPMIFA-M and.960 for POPMIFA-F-total. For calculating temporal reliability, one school from each SES was selected and 146 subjects in total were readministered the POPMIFA in one month.The partial norms of the POPMIFA were presented in terms of mean, standard deviations and percentile ranks according to demographic variables such as age, gender, parental education status, SES of school, and SPA. Differences within these parameters of age, gender, parental educational status, SES level of school and semester point avarage (SPA) were further investigated. Significant differences were ivestablished with regard to age, gender, parental education, SES levels of schools except for SPA.