Psychometric investigation of two Turkish adaptations and short form of the Beck Depression Inventory
Beck Depresyon Envanteri'nin iki Türkçe uyarlamasının ve kısa formunun psikometrik incelemesi
- Tez No: 81362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Beck Depression Inventory (BDI)'nın İki Türkçe Uyarlamasının ve Kısa Formunun Psikometrik İncelemesi Fatma Zengin Bu çalışmada Beck Depression Inventory (BDI)'nin 1961 özgün formundan Teğin (1980) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Beck Depresyon Ölçeği -BDÖ ile 1978'de gözden geçirilmiş formundan FGsli-Şahin (1984-89) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Beck Depresyon Envanteri -BDE, geçerlik ve güvenirlikleri açısından aynı örneklem üzerinde incelenmiştir. Ayrıca, gözden geçirilmiş BDI maddelerinden elde edilen kısa formun maddeleri, BDE-kısa formun (BDE-KF) uyarlanmasının ilk adımı olarak BDE verileri üzerinden yeniden analiz edilmiştir. Analizler, 100 kız, 61 erkek toplam 161 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklem üzerinde yapılmıştır. Örneklemin yansı, testleri, BDE, BDÖ ve MMPI Depresyon Ölçeği (MMPI-D) düzeninde, diğer yansı tam tersi bir sıralama ile almıştır. Her iki test alma düzeninde, BDE ortalamalan aynı iken, BDÖ ortalamalan anlamlı ölçüde fark göstermiştir. Denk maddelerin eşleştirilmiş ve bağımsız testler olarak analizinde de, test alma sırasına bağlı olarak BDÖ'de daha fazla sayıda madde anlamlı farklılık göstermiştir. İç tutarhk, madde-toplam korelasyonu, MMPI-D ile olan korelasyonlan ve Beck'in belirttiği semptom alanlarım faktörel ayırdedicilikleri açısından BDÖ, BDE ve BDE-KPnin üçü de geçerli ve güvenilir bulunmuştur. BDE'nin, testlerin almış sırasından daha az etkilenmesi, daha tutarlı vııbulunmasının yanısıra gözden geçirilmiş BDI'nın uyarlaması olduğu için de tercih edilmesi ve BDE-KF'nin klinik bir örneklemde incelendikten sonra kullanılması önerilmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Psychometric Investigation of Two Turkish Adaptations and Short Form of the Beck Depression Inventory by Fatma Zengin In this study, Beck Depresyon Ölçeği -BDÖ- adapted from the original Beck Depression lnventory-BDI- (1961) by Teğin (1980) and Beck Depresyon Envanteri -BDE- adapted from the revised BDI (1978) by Hisli-Şahin (1984-89) were investigated in terms of their reliability and validity on the same sample. Also, items of the short form of the BDI which were derived from the revised one were reanalyzed from the data of the BDE as a preliminary step for the adaptation of the BDE-Kisa Form, BDE-KF. Analyses were carried out on a sample of 161 university students, 100 females and 61 males. Half of the participants took the tests in the order of the BDE, MMPI-D, BDÖ and the other half took them in reverse order. In both test-taking orders the mean scores of the BDE were almost equal whereas the mean scores of the BDÖ changed significantly. In the paired and independent sample t-tests of corresponding items, more items that were significantly different were found in the BDÖ due to test-taking order. However, both the BDE, BDÖ and BDE-KF were found to be reliable and valid instruments in terms of internal consistency, item-total correlations, correlations with the MMPI-D and factorial discrimination of symptom groups reported by Beck. It is recommended that the BDE should be preferred since it is more stable and consistent across different test-taking ordersbeside being the adaptation of the revised BDI and the BDE-KF should be used after its validation in a clinical sample. (244 words) VI