Muslim democracy: The return of political theory
Müslüman demokrasi: Siyaset teorisinin geri dönüşü
- Tez No: 813683
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES PİSCATORİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Dünya genelindeki Müslümanlar, İslami vurgulara sahip bir demokrasiyi talep etmektedirler. Ancak çoğunluğu Müslüman olan ülkeler, ciddi demokrasi açıklarıyla karşı karşıyadır. Arap Baharı ile, otoriterlik yalnızca önceki demokrasi dışı ülkelerde direnç göstermekle kalmamış, aynı zamanda bir zamanlar demokratikleşme vaat eden ülkeler“seçimsel otoriterlikler”veya“çoğunlukçu demokrasiler”olma riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Demokratik deneyimin bu başarısızlığı,“Müslüman demokrasiyi”yeniden kavramsallaştırmak için siyaset teorisine geri dönmeyi gerektirmektedir. Günümüzde Müslüman demokrasisi fikri değişkenlik göstermektedir; normatif kesinlik ve kavramsal netlikten yoksun olan bu terim hem her şeyi hem de hiçbir şeyi ifade etmemektedir. İyi geliştirilmiş siyasi teoriler, bu kavramın hayata geçirilmesi için gerekli kurumsal, sosyal, siyasi ve normatif koşulları sistematik bir şekilde ortaya koymadıkça da böyle kalacaktır. Bu proje, kamusal İslami iddiaları demokratik rejimlerin normatif ve pratik talepleriyle uyumlu hale getiren bir çerçeve önermektedir. Tez, İslam'ın demokrasi ile uyumluluğuna dair alışılagelmiş nitelemeleri sorgulamakta ve daha önce bir arada ele alınmamış bir dizi teoriyi sistematik olarak inceleyerek yeni bir metodoloji sunmaktadır: Müslüman siyasi düşüncesi, çok kültürlülük, laiklik, kamusal alan ve anayasacılık tartışmaları. Bu yaklaşım, Müslüman demokrasinin teolojik olmaktan ziyade siyasi olarak analiz edilmesine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, Müslüman demokrasiyi, Müslüman toplumlarda dinin merkezi bir rol oynadığı alternatif bir demokrasi biçimi olarak tanımlamaktadır. Tartışma, ilk olarak, demokratik bir teori için gerekli değişkenleri keşfetmek ve demokratik kültürün gelişimini engelleyen gerilimleri analiz etmek için Müslüman siyasi düşüncesinin kapsayıcı bir tipolojisini ele almaktadır. Daha sonra çok kültürlülüğü inceleyerek, liberalizmin demokrasiyi din ile uzlaştırma kapasitesini araştırmaktadır. Ardından“uyumluluk temelli argümanlar”olarak adlandırılan Müslüman söylemler içindeki demokrasi yanlısı düşünceyi inceleyerek bunların sınırlılıklarını ortaya koymaktadır. Son olarak, bu teorik kaynakları sentezleyerek, laiklik, kamusal alan ve anayasacılığın din dostu ve insan hakları ile uyumlu yorumlarını kapsayan Müslüman demokrasi çerçevesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Muslims worldwide strongly desire democracy with Islamic overtones. Yet Muslim-majority countries suffer from severe democratic deficits. With the Arab Spring, not only has authoritarianism shown resilience in previous non-democracies, but countries with once-promising democratisation are at risk of becoming 'electoral authoritarianisms' or 'majoritarian democracies.' This failure of democratic experimentation necessitates a return to political theory to reconceptualise 'Muslim democracy.' Today, the idea of Muslim democracy is in flux; lacking normative rigour and conceptual clarity, the term means everything and nothing. It will remain so until well-developed political theories systematically outline the indispensable institutional, social, political, and normative conditions for its realisation. This project proposes a normatively viable framework that reconciles public Islamic claims with the normative and practical demands of democratic regimes. The thesis questions customary characterisations of Islam's compatibility with democracy and offers a new methodology by systematically studying a cluster of theories that have never been examined together: debates concerning Muslim political thought, multiculturalism, secularism, the public sphere, and constitutionalism. This approach allows analysing Muslim democracy politically rather than theologically. This work defines Muslim democracy as an alternative form of democracy that recognises the centrality of religion in Muslim societies. The argument first engages with an inclusive typology of Muslim political thought to discover essential variables for a democratic theory and analyse tensions hindering the development of democratic culture. It then examines multiculturalism probing its capacity to reconcile democracy with religion. It subsequently examines pro-democratic thinking within Muslim discourses termed“the compatibility-based arguments”to reveal their limitations. It finally synthesises these theoretical resources, proposing its Muslim democracy framework that encompasses religion-friendly and human rights-concordant interpretations of secularism, the public sphere, and constitutionalism.