The influence of language barrier states on the psychological distress of expatriates residing in Türkiye
Lisan bariyerinin Türkiye'de yaşayan yabancı çalışanların psikolojik sağlığına etkileri
  1. Tez No: 813682
  2. Yazar: ENI LAÇI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmacılar, lisan bariyerinin bireylerin psikolojik iyilik hali üzerinde etkisi olduğunu belirtmişlerdir. Birbirini anlayamama ve iletişim kuramama bireylerin iş yerinde, sosyal etkinliklerde ve hatta özel hayatlarında sorunlar yaratır. Bu araştırmada, lisan bariyerinin psikolojik sağlığın 3 farklı boyutu (depresyon, kaygı, ve stress) üzerine etkileri incelenmiştir. Yüz doksan iki katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmada, Depresyon, Kaygı ve Stres Ölçeği (DASS-21), dil seviyesini belirlemek için tek maddelik soru ve demografik bilgi formu çevirim içi olarak katılımcıların psikolojik sıkıntılarını saptamak için kullanılmıştır. Üç lisan bariyeri grubunun (başlangıç, orta derece, ileri derece) depresyon, kaygı, ve stres değişkenleri üzerinde, aralarındaki farkları belirlemek amacıyla çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Bulgular, Türkiye'de yaşayan yabancı çalışanların sonuçlarına göre lisan bariyeri ile psikolojik sıkıntının üç boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Kalan değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı olumlu bir korelasyon bulunmuştur. Araştırma sonucunda lisan bariyeri algısının, bu çalışmada anlamlı bulunmuş korelasyonların değişkenleri üzerindeki etkisinin gelecek çalışmalar ile daha fazla araştırılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scholars have noted that language barriers have an impact on the psychological distress of individuals. The inability to understand and communicate with others creates the space for problems to arise in one's workplace, social standing, and personal life. In the current study, the influence of language barrier states on three dimensions of mental health (depression, anxiety, and stress) was investigated. One hundred ninety-two participants completed an online survey which included the Depression, Anxiety, and Stress Scales (DASS-21), a one-item question to understand language level, and a Demographics Information Form in order to identify the influence of language barrier states on the participants' psychological distress scores. Multivariate analysis of variance (MANOVA) was conducted to determine the differences between three states of language barriers (beginner, intermediate, advanced) on depression, anxiety, and stress scores. The results revealed that there was no statistically significant difference in the depression, anxiety and stress scores based on the language barrier states that expats in Türkiye experience. It was concluded that perception of language barriers ought to be considered in further studies in order to better understand the influential parties found in this association.