Medya çalışanlarının mesleki tükenmişlik düzeyleri ile editoryal bağımsızlık arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma: Zonguldak ili örneği
A study on the relationship between occupational burnout levels of media workers and editorial independence: The case of Zonguldak province
  1. Tez No: 813724
  2. Yazar: FATİH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, medya çalışanlarının mesleki tükenmişlik düzeyleri ile editoryal bağımsızlık arasındaki ilişkiye yönelik bulgu ve analizleri kapsamaktadır. Literatüre dayalı anket formu yönteminin uygulandığı çalışmanın örneklemini Zonguldak ilinde ikamet eden medya çalışanları oluşturmaktadır ve elde edilen bulgular bu doğrultuda incelenmiştir. Bu çalışma, bu iki önemli konu arasındaki ilişkiyi anlamak ve Zonguldak ilindeki medya çalışanları üzerindeki etkilerini betimlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Zonguldak ilinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarındaki çalışanlardan oluşmaktadır. Katılımcılara yöneltilen anket formunda Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak mesleki tükenmişlik düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca editoryal bağımsızlık algılarını ölçmek için özelleştirilmiş bir soru formu kullanılmıştır. Anket uygulaması sonunu elde edilen veriler SPPS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgulara göre, editoryal bağımsızlık ile mesleki tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sonucun çıkmasına yönelik değerlendirmelerde ekonomik etkenler, iş kaybı kaygısı, medya sahiplik yapısının etkisi ve haberciliğe atfedilen değerin azalması gibi etkenler ön plana çıkmaktadır. Netice olarak tez çalışması kapsamında, editoryal bağımsızlık, mesleki tükenmişlik ve diğer demografik değişkenler arasındaki ilişkinin betimlenmesi noktasında katılımcılardan elde edilen bulgular detaylı analizler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the findings and analyzes on the relationship between the professional burnout levels of media workers and editorial independence. The sample of the study, in which the literature-based questionnaire method was applied, consists of media workers residing in Zonguldak and the obtained findings were examined in this direction. This study was conducted to understand the relationship between these two important issues and to describe their effects on media workers in Zonguldak. The participants of the research consist of employees in media organizations operating in the province of Zonguldak. Occupational burnout levels were evaluated by using the Maslach Burnout Scale in the questionnaire form directed to the participants. In addition, a customized questionnaire was used to measure perceptions of editorial independence. The data obtained from the questionnaire were analyzed using the SPSS program. According to the findings of the study, no significant relationship was found between editorial independence and professional burnout. Factors such as economic factors, job loss anxiety, the effect of media ownership structure and the decrease in the value attributed to journalism come to the fore in the evaluations for this result. As a result, within the scope of the study, the findings obtained from the participants were examined in the light of detailed analyzes at the point of describing the relationship between editorial independence, professional burnout, and other demographic variables.