Üçlü negatif meme kanserlerinde ROR1 ekspresyon düzeyi ve EGFR mutasyonunun prognostik faktörler ile ilişkisi
Association of ROR1 Expression Level and EGFR Mutation with Prognostic Factors in Triple Negative Breast Cancers
- Tez No: 813732
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AKPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tedavi kararlarını desteklemek için moleküler analiz yapmak giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı üçlü negatif meme kanserlerinde ROR1 ekspresyon düzeyi ve EGFR mutasyonlarının sıklığı, kliniğe ve tedaviye yön verecek olan prognostik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2015-2021 yılları arasında radikal mastektomi ve lumpektomi uygulanmış; Turgut Özal Tıp Merkezi Tıbbi Patoloji laboratuvarında değerlendirilmiş; ER, PR, HER2 immünohistokimyasal olarak negatif yorumlanmış 20 adet ÜNMK olguları alınmıştır. 20 olguda RT-PCR ile ROR1 ekspresyon düzeyi ve EGFR gen mutasyonu araştırılmıştır. Ayrıca tüm olgular EGFR, CK5/6 ve CD117 immünohistokimya boyaları ile değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar belirlenen prognostik parametreler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Material and method: Radical mastectomy and lumpectomy were performed in the study between 2015-2021; evaluated in Turgut Özal Medical Center Medical Pathology Department; twenty ÜNMK cases that were interpreted as negative by ER, PR, cerb.B2 immunohistochemically were taken. ROR1 expression level and EGFR gene mutation were investigated by RT-PCR in 20 cases. In addition, all cases were evaluated with EGFR, CK5/6 and CD117 immunohistochemistry stains. All results were compared with the determined prognostic parameters.