Üniversite öğrencilerinin siberkondri ve anksiyete düzeyinin ölçülmesi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Measuring the cyberchondry and anxiety level of university students and evaluation of related factors
  1. Tez No: 813742
  2. Yazar: DİLBER CEMRE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri ve Hemşirelik Fakültesi, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi 2. ve 3. sınıf öğrencilerinde siberkondri ve anksiyete düzeyinin ölçülmesi ve ilişkili olduğu faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Selçuk Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 07.12.2021 tarihli 2021/522 sayılı karar numarası ile onay aldı. 1 Şubat-30 Nisan 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. ve 3. sınıflarda eğitim gören 494 öğrenciden 419 (%84,8) öğrenci çalışmaya katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi 2. ve 3. sınıflarda eğitim gören 414 öğrenci, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi 2. ve 3. sınıflarda öğrenim gören 423 öğrenci çalışmaya dahil edildi. 1256 katılımcı ile çalışma tamamlandı. Çalışmanın verileri, üç bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplandı. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 26 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümde 33 sorudan oluşan Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (SCÖ), üçüncü bölümde ise 21 sorudan oluşan Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) yer aldı. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to measure the level of cyberchondria and anxiety in Selcuk University Faculty of Medicine, Faculty of Health Sciences and Nursing, Faculty of Science and Faculty of Letters, and evaluate the factors associated with it. Materials and Methods: This research was planned as a cross-sectional descriptive study. It was approved by Selcuk University Ethics Committee with the decision number 2021/522 dated 07.12.2021. Between February 1 and April 30, 2022, 419 (84.8%) students out of 494 students studying in the 2nd and 3rd grades of Selcuk University Faculty of Medicine participated in the study. 414 students studying in the 2nd and 3rd grades of the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Nursing, and 423 students studying in the 2nd and 3rd grades of the Faculty of Science and Letters were included in the study. The study was completed with 1256 participants. The data of the study were collected face to face through a questionnaire consisting of three parts. Sociodemographic information form consisting of 26 questions prepared by the researcher in the first part, Cyberchondria Severity Scale (CSS) consisting of 33 questions in the second part, and Beck Anxiety Inventory (BAI) consisting of 21 questions were included in the third part. The data were evaluated in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program.