Investigation of acceptability of cultured meat in university student
Üniversite öğrencilerinde kültürlenmiş etin kabul edilebilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 813758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasında kültür etini satın alma davranışı ve kültür etine yönelik öğrencilerin bakış açısını saptanmayı amaçlamaktadır. Çalılmanın örneklemini yapılan ankete gönüllü katılım sağlayan 371 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verileri toplamak için kullanılan anket soruları, kültür etinin kabul edilebilirliği üzerine çalışan diğer araştırmalardaki anket sorularının derlenmesi ile elde edilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizi için SPSS 25.0 versiyonu kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre katılımcıların çoğunun kadın olduğu ve katılımcıların ağırlıklı olarak hepçil bir beslenme alışkanlığına sahip oldukları görülmektedir. Anketin puan ortalamaları ile öğrencilerin cinsiyetleri ve beslenme biçimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bulguya rastlanılmamıştır (p>0.05). Meslek grupları açısından incelendiğinde ise anketin kültür etini satın alma bölümü puanları ile meslek grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilmiştir. Bonferroni düzeltme testinin uygulanmasıyla istatistiksel farklılığın işletme ve ekonomi meslek grubuna mensup öğrenciler ile eğitim meslek grubuna dahil olan öğrenciler arasında olduğu tespit edilmiştir. İşletme ve ekonomi eğitimi alan öğrencilerin kültür etini tüketme ve satın alma bölüm puanları eğitim meslek grubundakilere göre daha yüksek bulunmuştur (p=0.002).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigatate the consumer acceptance and willingness to pay of cultured meat among students in Turkey. The sample of the research consists of 371 university student who voluntarily agreed to answer questionnaire and demographic information form. The survey questions were obtained by compiling questions from other studies on the acceptability of cultured meat. While evaluating the findings of the study, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 program was used for statistical analysis. According to the findings obtained, most of the participants were female, has omnivore dietary habbits. In this study, there was no statistically significant differences between the survey mean score of the students and gender, dietary choices of the students (p>0.05). According to the occupational group, there was a statistically significant difference in the mean scores of the consuming culture meat section (p=0.002). The result of the bonferroni correction test, students who received business and economics education much more intended to consume and purchase cultured meat. In addition, statistically significant difference between the mean score of the all factor in the survey of the students and education type of the students was found in this study.