Aile hekimlerinin gelişimsel kalça displazisi hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalığı
The knowledge level and awareness of family physicians about developmental hip dysplasia
- Tez No: 813771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aile hekimlerinin gelişimsel kalça displazisi hakkındaki bilgi düzeyini ve farkındalığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Gelişimsel kalça displazisi ile ilgili, Sağlık Bakanlığı Kılavuzu ve uluslararası literatürden yararlanarak“Aile Hekimlerinin Gelişimsel Kalça Displazisi Hakkındaki Bilgi Düzeyi ve Farkındalığının Değerlendirilmesi Anket Formu”oluşturulmuştur. Oluşturulan anket 32 kişiye uygulanmış, anlaşılmayan yerler düzeltilmiş ve Google Anket uygulama yöntemi üzerinden gönüllülük esasına göre aile hekimlerine uygulanmıştır. Anketin birinci bölümü, katılımcıların sosyo-demografik ve diğer verilerinin elde edildiği Katılımcı Bilgi Formu olup, 13 sorudan oluşmaktadır. Anketin ikinci bölümü ise; 2 tanesi beşli, 1 tanesi altılı Likert tipi olmak üzere 17 sorudan oluşmaktadır. Sonuç olarak 241 değerlendirme formu istatistiksel analize tabii tutulmuştur. Bulgular: Çalışmaya katılan 241 hekimin 85'i (%35.3) kadın ve 156'sı (%64.7) erkek ti. Hekimlerin 150'si (%62.2) pratisyen aile hekimi, 36'sı (%14.9) Aile hekimliği uzmanı ve 55'i (%22.8) Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi (SAHU) asistanıydı. Hekimlerin GKD bilgi ve farkındalık test skoru 35.5±6.9'du. 241 aile hekiminin çalıştığı birimde son 3 ayda GKD taraması yapılan bebek sayısı 2385'ti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the level of knowledge and awareness of family physicians about developmental dysplasia of the hip. Material and Method: The“Assessment of Knowledge level and Awareness of Family Physicians about Developmental Hip Dysplasia Questionnaire Form”was created by using the Ministry of Health Guide and international literature on developmental hip dysplasia. The created questionnaire was applied to 32 people, the incomprehensible parts were corrected and it was applied to family physicians on a voluntary basis through the Google Questionnaire application method. The first part of the questionnaire is the Participant Information Form, in which the socio-demographic and other data of the participants are obtained, and consists of 13 questions. The second part of the survey is; It consists of 17 questions, 2 of which are five-point and one is six-point Likert type. As a result, 241 evaluation forms were subjected to statistical analysis. Results: Of the 241 physicians participating in the study, 85 (35.3%) were female and 156 (64.7%) were male. 150 (62.2%) of the physicians were general practitioners, 36 (14.9%) family medicine specialists, and 55 (22.8%) Contracted Family Medicine Specialization Training (CFMST) residents. The physicians' DDH knowledge and awareness test score was 35.5±6.9. In the unit where 241 family physicians work, the number of babies who underwent DDH screening in the last 3 months was 2385.