Akupresür'ün sezaryen sonrası omuz ağrısı ve emzirme öz yeterliliği üzerine etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of acupressure on shoulder pain and breastfeeding self-efficacy after cesarean section: a randomized controlled study
- Tez No: 813777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışma akupresür'ün sezaryen sonrası omuz ağrısı ve emzirme öz yeterliliği üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Ararştırmanın evrenini Aralık 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde spinal anestezi ile sezaryen doğum yapan anneler oluşturmuştur. Araştırma bu hastanenin kadın doğum servisinde yapılmıştır. Çalışmaya 47 deney, 48 kontrol grubu olmak üzere toplam 95 anne alınmıştır. Deney grubundaki annelere GB21, LI4, ST36 noktalarına akupresür uygulanmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Sözel Kategori Ölçeği (SKÖ) ve Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) ile toplanmıştır. Bulgular: Deney grubundaki lohusaların %70.2'sinin, kontrol grubundaki lohusaların %79.2'sinin sağ omuz ağrısı deneyimledikleri belirlenmiştir. Ararştırma sonucunda deney ve kontrol grubu lohusaların VAS, SKÖ ve EÖYÖ puan ortalamaları arasında 1. ölçümde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken (p>0.05), diğer ölçümler arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was conducted to investigate the effect of acupressure on shoulder pain and breastfeeding self-efficacy after cesarean section. Materials and Methods: This research was carried out as a randomized controlled experimental study. The study population consisted of mothers who gave birth by cesarean section under spinal anesthesia in Ağrı Training and Research Hospital between December 2022 and May 2023. The study was conducted in the obstetrics department of this hospital. A total of 95 mothers, 47 in the experimental group and 48 in the control group, were included in the study. Acupressure was applied to the GB21, LI4, and ST36 points of the mothers in the experimental group. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Verbal Category Scale (VCS), and Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES). Results: It was determined that 70.2% of the puerperal women in the experimental group and 79.2% of the puerperal women in the control group experienced right shoulder pain.