The effects of yoga on respiratory parameters, functional exercise capacity, dynamic balance and life quality in the older adult
Yaşlı bireylerde yoganın solunum parametreleri, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, dinamin denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 846326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, İstanbul. Çalışmanın amacı, medikal durumu stabil yaşlı bireylerde yoga uygulamasının solunum parametreleri, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, dinamik denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışmaya medikal durumu stabil olan göre 65 yaş üzeri 20 gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılar, altı hafta boyunca haftada iki kez ayakta aktif hareketler, pozlar (Asana) ve nefes alma (Pranayama) uygulamasını içeren Yoga egzersizleri yaptı. Tüm gönüllüler, sırasıyla spirometre ve solunum basıncı ölçer kullanılarak Maksimum İnspirasyon Basıncı (MIP) ve Maksimum Ekspirasyon Basıncı (MEP) dahil olmak üzere solunum fonksiyonları ve solunum kas gücü açısından değerlendirildi. Düşme riskini değerlendrimek amacıyla Zamanlı Kalk ve Yürü testi ve dinamik yürüme indeksine bakıldı. Ayrıca myometre ile kuadriceps kas gücü ve el dinamometresi ile dominant el kavrama kuvveti değerlendirildi ayrıca yaşam kalitesin SF-12v2 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Physical Therapy and Rehabilitation Master Thesis, Istanbul. The aim of the study is to evaluate the effects of yoga practice on respiratory parameters, functional exercise capacity, dynamic balance and quality of life in older adult individuals with stable medical conditions. The study included 20 medically stable volunteers over the age of 65. All participants performed standing Yoga exercises involving active movements and poses (Asana) and voluntary regulated breathing (Pranayama) twice a week for six weeks. All volunteers were evaluated for respiratory function and respiratory muscle strength, including Maximum Inspiratory Pressure (MIP) and Maximum Expiratory Pressure (MEP), using a spirometer and respiratory pressure meter, respectively. To evaluate the risk of falling, Timed Up and Go Test (TUG) and Dynamic Gait Index (DGI) were examined. Additionally, quadriceps muscle strength was evaluated with a myometer and dominant hand grip (HG) strength was evaluated with a hand dynamometer. Quality of life was measured with Short Form 12 item version 2 (SF-12v2).